Gécs Dániel
Gécs Dániel
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A tudományos tényeket szórakoztató módon bemutató Psyon Games többször nyert már díjat különleges mobiljátékaival. A finn startup most a koronavírus-járványt felhasználva készített nyomogatnivaló tartalmat, ami oktatói segédeszköznek sem utolsó. Kipróbáltuk.

A WHO-val, vagyis az Egészségügyi Világszervezettel együttműködésben készült el az Antidote Covid-19, ami a finn Psyon Games egyik újabb mobiljátéka. Az, hogy a WHO ilyen kezdeményezéseket is támogat, egyáltalán nem szokatlan – de túl gyakorinak sem neveznénk. Ennek oka, hogy alaposan megválogatják, milyen csoportokhoz vagy termékhez adják nyilvánosan a nevüket, hiszen iránymutatásaikra egy világ figyel. A WHO ráadásul nem kizárólag protokollok megtervezésében vagy értékelésében vesz részt: kutató- és irányítói tevékenységet végeznek az egészségügy minden területén, emellett szabványokat is kidolgoznak.

A Psyon Games munkáját így nem is lehet holmi egyszerű mobiljátékként értelmezni. Annak ellenére sem, hogy egy valóban szórakoztató megoldásról van szó, ami arra is lehetőséget ad, amire emberek milliárdjai várnak, vágynak: elpusztítani az életüket felforgató koronavírust. Az odavezető út azonban kissé rögös, és tele van meglepetésekkel – no meg rengeteg hasznos tudnivalóval, például az oltás fontosságáról is. De hogyan működik, és legfőképp: érdemes-e letölteni? Ennek jártunk utána.

Ott jön a Covid

Az Antidote Covid–19 egy klasszikus toronyvédő (angol nevén Tower defense) játék, amely a műfajra jellemző elemekből építkezik: a felhasználó egy adott területet belátva próbálja megakadályozni, hogy az ellenfelek eljussanak egy bizonyos pontig. A Psyon újdonságában ezeket a szerepeket a mikroszkopikus világ és az ott megtalálható baktériumok, valamint vírusok, köztük az új világjárványt kirobbantó SARS-CoV-2 kapták. Ezzel nagyjából vázoltuk is, milyen feladatok várnak ránk, de a show azért nem ilyen egyszerű: a különféle nyavalyák ugyanis előszeretettel bomlasztják a sejtfalat, ami játékügyi szempontból egyáltalán nem előnyös (mondjuk, a valóságban sem szerencsés).

A koronavírus. Végképp eltörölni.
Psyon Games

A játéktéren megjelenő fehér platformokra ezért monocitákat kell „építeni”, melyek felfalják az útjukba kerülő mikroorganizmusokat. A folyamat egyáltalán nem hülyeség, ugyanis a nagy, amőbaszerű sejtek az immunrendszer részeként valóban képesek bekebelezni a szervezetbe került baktériumokat. Minden ilyen monocita – már hogy a játékban – egy határozott mozdulattal lenyeli a kórságot, majd vigyorogva várja a következőt. Az összes ellenfelet természetesen nem lehet ilyen egyszerűen hatástalanítani, és a kihívást jelentők egyike épp a nyamvadt koronavírus.

Labirintus, ahogy én szeretem

A TD-típusú játékok fontos jellemzője, hogy a pálya nagyrészt szabadon, labirintusszerűen alakítható. Ez azonban egyáltalán nem hátrány, sőt, ebből kovácsolható a legtöbb előny: azzal ugyanis, hogy tornyainkat – ez esetben a drága monocitákat – ide-oda pakolgatjuk, minden baktériumot a nekünk tetszőleges irányba terelhetünk. És közben persze lassíthatjuk a folyamatos áramlásukat, amivel pedig több időt nyerhetünk a megsemmisítésükre. A játék egy későbbi részében a természetes ölősejtekkel is megismerkedünk, melyek fő feladata a vírusfertőzésekkel szembeni védekezés.

Ha egy pályát sikerrel teljesítettünk – vagyis megakadályoztuk, hogy a kórságok fertőzést vigyenek véghez – a megszerzett tapasztalat is bővül. Ez újabb bevethető „fegyvereket” jelent, mint az M1 vagy az M2 makrofágok. (Ez a fehérvérsejtek egy csoportja, és valójában egyiknek sincs köze a közmédia által üzemeltetett csatornákhoz, vagy az Apple által kitalált lapkakészlethez.) A repertoárnak része még többek közt a limfociták, a myeloid dendritikus, az úgynevezett B- és a napjainkban egyre többször hallott T-sejtek is. Ez utóbbiak már valóságos szőnyegbombázók: antitesteket termelnek, amelyek az idegen sejt felszínére tapadva elpusztítják azokat.

Közben okít is

Az Psyon újdonsága nagy hangsúlyt fektet rá, hogy a szervezeten belüli „hadsereget” mókás formában prezentálja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az adott sejt a képességének megfelelő arculatot kapott. A B- és T-sejtek például rendőrként, illetve katonaként jelennek meg, míg a természetes ölősejteket orvosként/mentősként ábrázolják. A játék közben kellemes zene szól.

Egy monocita. Falánk fegyver.
Psyon Games

A finn startup a részletekbe is beavat a játékkal, ugyanis az egyes sejtek működését rövid gyorstalpalókkal igyekszik elmagyarázni. Az egyedüli gond csak a nyelvvel lehet: a szövegek angolul jelennek meg, így némi nyelvtudásra mindenképp szükség van, ha a leírtakat át is olvasnánk. Ugyanakkor a játékhoz semmilyen nyelvet nem kell ismerni: a siker főleg azon múlik, milyen gyorsan kapcsolunk, gazdálkodunk a rendelkezésre álló erőforrásokkal, és álljuk útját az érkező baktériumoknak.

A készítők úgy tervezték a játékot, hogy bizonyos pályákon könnyedén átjussunk, más szinteken viszont nehezebb talpon maradni, és olyan is akad, amit izzadt tenyérrel végzünk el. Nem nehéz kitalálni, mit próbálnak ezzel átadni: a koronavírus-fertőzést egyes emberek különösebb probléma nélkül vészelik át, mások tüneteket mutatnak, megint mások pedig kórházba kerülnek miatta. A jelenség ellen viszont nagyon sokat tehetünk néhány igazán egyszerű dologgal. Ilyen a kézmosás, az arcmaszk helyes viselése, és persze az oltás, amikre külön fel is hívják a figyelmet – ugyancsak mókás, de tanulságos módon.

Verdikt

Egy alapvetően ismeretterjesztő programot nem illő értékelni (nem is tesszük), hiszen az általa nyújtott minden információt becsülni kell. Különösen igaz ez napjainkra, amikor a közösségi médiában terjedő álhírek nem egyszerűen csoportokat, hanem tömegeket befolyásolnak. Márpedig a világjárványt csakis úgy tudjuk leküzdeni, ha megbízunk a tudományban és a szakértők javaslataiban. Ezért is találtuk kiválónak a Psyson Games játékát: önmagában ugyan nem vet véget a pandémiának, de a baktériumok, vírusok általi rombolást látható módon érzékelteti, miközben olyan információkat oszt meg, amiket a szakhatóság a járvány kezdete óta ismételget. És amelyek életek milliót mentették meg.

Az Antidote Covid-19-et Androidra és az Apple mobileszközeire is ingyen lehet letölteni. Mikrotranzakciók vagy rejtett költségek nincsenek, ez nem az a kategória.

Többi játéktesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!