szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A James Webb űrtávcső 30 perccel azután vált le a hordozórakétájáról, hogy elindult a Földről. Mostanra már 900 ezer kilométernél is távolabb került a bolygónktól.

Kisebb karácsonyi csodának is tekinthető, hogy a James Webb űrteleszkóp december 25-én végre el tudott startolni. A szerkezet útnak indítása hosszú éveket késett, és még a biztosnak vélt starthoz közeledve is módosítani kellett a dátumon, mert egy kisebb baleset történt a rakomány elkészítésénél.

Szerencsére az indulással végül semmilyen gond nem volt, azóta pedig már több mint 900 ezer kilométerre jár a Földtől. A szerkezet nagyjából 1,5 millió kilométerre áll majd meg a bolygónktól, ahol végül munkába áll majd, hogy felfedezzük az univerzum titkait.

Bár erre még egy kicsit várnunk kell, az Európai Űrügynökség (ESA) addig is szolgált némi érdekességgel. Egész pontosan egy videófelvétellel, amin utoljára láthatjuk a James Webb űrteleszkópot.

Az Ariane 5 hordozórakétára szerelt kamera segítségével azt láthatjuk, hogy az indulás után nagyjából 30 perccel hogyan válik le a teleszkóp az Ariane 5-ről, majd hogyan nyitja ki a napelemeit, hogy energiát gyűjtsön. A videót egyébként élőben közvetítette az ESA, ám a képminőség miatt nem sokat lehetett látni. Mostanra azonban megszerkesztették a felvételt, így már látni, mi történt a világűrben.

A James Webb űrteleszkóp egyébként jóval messzebb lesz a Földtől, mint a Hubble. Míg elődje nagyjából 547 kilométerrel kering a fejünk felett, addig a James Webb, ahogy fentebb is írtuk, 1,5 millió kilométerre horgonyoz majd le.

A küldetésének legkényesebb szakasza nem az utazás, hanem az összeállítás lesz. A készüléknek több mint 100 olyan műveletet kell végrehajtania, amibe nem csúszhat hiba, különben veszélybe kerülhet a küldetés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!