szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kétévi munka után tárultak a régészek szemei elé a 3000 éves temető maradványai.

A Henan tartományban található mai Anyang városa környékén élt a dúsgazdag Ce-család a Sang-dinasztia (Kr. e. 1 600 – Kr. e. 1046) korában, az ő temetőjükre bukkantak rá a régészek kétévnyi kutatómunka után. Az ásatások helyszínén 18 épületalapot, 24 sírt és számos viszonylag ép állapotban fennmaradt relikviát, köztük jáde- és kőtárgyakat, valamint „Ce” jellel ellátott bronzedényeket találtak – számol be a CNN.

A „Ce” család nevével találkozhatunk a jóscsontokon is, ami a kínai írásbeliség első megjelenési formája volt. A temető legnagyobb sírját az elmúlt évszázadok alatt kifoszthatták, mivel csak néhány tárgy, jellemzően cseréptöredékek kerültek elő belőle. Máshol azonban a régészek csontból és kagylóhéjból készült szerszámokat találtak, valamint rituálékhoz használt bronzkelyheket, amelyekből bort fogyaszthattak egykori tulajdonosaik.

A család hajdani gazdagságát bizonyíthatják a tárgyak gazdag díszítései, valamint a tény, hogy az eltemetettek egy része még élt, amikor a sírokba került. Az élve eltemetett szolgák gyakorlata a Sang-dinasztia idején jellemző szokás volt, rendszerint a magas társadalmi státuszt, például az uralkodói családhoz való tartozást szimbolizálta.

A temetőt a régészek szerint többször is újrahasznosították, azaz rátemetkeztek a korábbi maradványokra, végül a Sangok bukása után vált elhagyatottá. A kutatók továbbra is igyekeznek meghatározni a Ce-famíliának a korabeli társadalomban elfoglalt helyét és kideríteni, hogy volt-e bármilyen kapcsolatuk az uralkodóházzal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!