Lex Magyar: nyilvánosságra hozták vagyonnyilatkozataikat a Tisza EP-képviselői
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
A Kaspersky szakemberei minap felfedezték, hogy egy rosszindulatú program tavaly január 20. és november 10. között 195 országban több mint 35 ezer számítógépet vett célba. A PseudoManuscrypt névre keresztelt új kártevő fejlett kémkedési funkciókkal rendelkezik, célpontjai között pedig a kormányzati szervezetek éppúgy megtalálhatók, mint a különféle iparágakban használt ipari vezérlőrendszerek.
Az ipari szervezetek a kiberbűnözők legkívánatosabb célpontjai közé tartoznak, mind az anyagi haszon, mind az információgyűjtés szempontjából. 2021-ben például jelentős mértékben megnőtt a jól ismert csoportok, mint például a Lazarus és az APT41 ipari szervezetek iránti érdeklődése. A Kaspersky szakértői egy másik támadási lánc vizsgálata közben új malware-re bukkantak, amely bizonyos hasonlóságot mutatott a Lazarus-csoport „Manuscrypt” malware-rel, ezért aztán a PseudoManuscrypt nevet adták neki.
A 2021. január 20. és november 10. közötti időszakban a Kaspersky termékei 195 országban több mint 35 ezer számítógépen blokkolták a PseudoManuscryptet. A célpontok között sok ipari és kormányzati szervezet volt, többek között hadiipari vállalatok és kutatólaboratóriumok. A megtámadott számítógépek 7,2 százaléka ipari vezérlőrendszerek részét képezte, a leginkább érintett iparágakat pedig a mérnöki ipar és az épületautomatizálás képviselte.
A PseudoManuscrypt először hamis szoftvertelepítő archívumokon keresztül töltődik le a célpontok rendszereire. A kezdeti fertőzés után beindul egy komplikált fertőzési lánc, amely végül letölti a fő kártékony modult. A Kaspersky szakértői a modul két variánsát azonosították. Mindkettő fejlett kémkedési funkciókkal rendelkezik, többek között képesek naplózni a billentyűleütéseket, adatokat másolni a vágólapról, VPN-hitelesítési adatokat és csatlakozási adatokat lopni, képernyőfotókat másolni.
A támadásokban nem fedezhető fel egy adott iparág iránti preferencia, ugyanakkor a megtámadott mérnöki számítógépek – többek között a 3D-s és a fizikai modellezéshez használt rendszerek és a digitális ikrek – nagy száma arra enged következtetni, hogy az egyik cél az ipari kémkedés lehet.
„Ez egy nagyon szokatlan kampány, és még mindig csak a rendelkezésünkre álló különféle információk összerakosgatásánál tartunk. Egy dolog azonban világos: ez egy olyan fenyegetés, amelyre a szakembereknek oda kell figyelniük, hiszen több ezer ipari számítógéphez utat talált már, sok neves szervezetnél is. Tovább folytatjuk a vizsgálatainkat, és folyamatosan tájékoztatjuk a biztonsági közösséget az új megállapításokról” – jelentette ki Miroslav Koren, a Kaspersky Kelet-Európáért felelős igazgatója.
Az áldozatok nagy számára és a konkrét fókuszpont hiányára tekintettel a Kaspersky nem kapcsolja a kampányt sem a Lazarushoz, sem bármely más ismert kiberbűnözői csoporthoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.