szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dollármilliárdokat költ az Intel az új, a szavait idézve „megatelephelyre” Ohióban, hogy bizonyítsa: tévedett az Apple, amikor más gyártók után nézett.

Ohiót választotta ki az Intel, hogy két óriási gyárat építsen, ahol félvezetők készülnének. Vissza szeretné állítani hírnevét a világ vezető chipgyártójaként. Mindez nem független az Apple-től, akinek most bizonyítana az Intel, miután a két óriásvállalat már szakított egymással. Az Apple – az Intel-chipek hiányosságaira hivatkozva – saját áramkörökre (M1) váltott, illetve más gyártókkal állt össze. És nem is tette ezt rosszul, hiszen az M1 chipek remekül teljesítenek és az energiahatékonyságuk is példás.

Az Intel azonban nem tett arról, hogy egyszer még visszaáll az egykori jó kapcsolat, legalábbis ez derül ki abból az interjúból, amelyet Pat Gelsinger Intel-vezér adott a Yahoo Finance-nek. Szerinte az Intel most többek között arra összpontosít, hogy akár az Apple-t is segítse saját chipjeinek előállításában az Intel új létesítményén keresztül. Ez a létesítmény pedig nem is akármilyen.

Intel

Az ohiói Licking megyében, Columbus állam fővárosától 40 kilométerre, ezer hektáron elhelyezkedő helyszín kezdetben két új Intel-gyár otthona lesz. A földterület azonban végül akár nyolc gyárat, valamint a vállalati partnereket és támogató vállalatok ökoszisztémáját is képes lesz kiszolgálni. A következő évtizedbe akár a 100 milliárd dollárt is elérheti a telephelybe történő beruházás, így ez a világ egyik legnagyobb félvezető-gyártó helye lesz.

„Az új félvezetőgyártás lesz, mint a többi. Ennek a félvezető mega-telephelynek az építése egy kis város felépítéséhez hasonlít, amely szolgáltatók és a beszállítók élénk közösségét hozza létre” – magyarázza Keyvan Esfarjani, az Intel gyártásért, ellátási láncért és műveletekért felelős alelnöke. Az első két gyár tervezése azonnal megkezdődik, és az építkezés várhatóan 2022 végén, a termelés pedig 2025-ben indul. Az ohiói gyárak kiegészítik az Intel arizoniai gyárait, ahol tavaly 20 milliárd dolláros beruházást jelentettek be.

Nagyon fontos, hogy a tervek szerint az új ohiói gyárak nem csak az Intel számára gyártanak majd áramköröket. A cég új üzletága, az Intel Foundry Services (IFS) célja, hogy chipeket készítsen más cégek számára, hasonlóan ahhoz, ahogy az Apple szerződést köt a TSMC-vel a chipek gyártására. Az ohiói gyárakat az „Angstrom-korszakra” tervezték (ahol már nem a nm-t használják mértékegységként, hanem az A-t, azaz a Angstromot), és támogatják az Intel legfejlettebb folyamattechnológiáit, köztük az Intel 18A-t. Ezek a technológiák kritikus fontosságúak az ügyfelek következő generációs termékeinek lehetővé tételéhez számos alkalmazásban, a nagy teljesítményű mobiloktól a mesterséges intelligenciáig. Ohiói befektetésével az Intel egyértelműen felveszi a kesztyűt, hogy bebizonyítsa, képes felvenni a versenyt az Apple-lel, az AMD-vel és bárki mással a félvezetőiparban – teszi még hozzá az alelnök.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!