szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség (ESA) és a Clean Space nevű kezdeményezés új feladattal bízott meg egy berendezést: odafönt fog szerelgetni, újraindítani és más műholdak pályára állításában segíteni.

A világűrben rengeteg az űrszemét, az egyes darabok pedig komoly veszélyt jelentenek az űrhajósokra, a jelenlegi és a jövőbeli űrmissziókra is. A szakértők már hosszabb ideje törik a fejüket, miként lehetne megszabadulni az igazán kockázatos daraboktól, és most úgy tűnik, egy régi ötlet hatékony megoldást jelenthet erre.

A projektet, amelyet e.Deorbitnak keresztelték el, az Európai Űrügynökség (ESA) dolgozta ki. A küldetéshez tartozó berendezést eredetileg régi műholdak elvontatására készítették, de a szakértők – az egyre fenyegetőbb űrszemétdarabok miatt – módosítottak a terveken. A misszió főszereplője ezért elsősorban más műholdakat fog segíteni, például azzal, hogy ha kell, megjavítja vagy újraindítja őket – számolt be róla az Interesting Engineering.

Az űrkutatók „svájci bicskaként” hivatkoznak a fejlesztésre, mert az szerintük tényleg sokféle feladatra alkalmas. Ilyen például, hogy a szerkezet még a pályára állításban is segíthet. Az ESA emellett attól sem zárkózik el, hogy egyfajta őrző szerepet bízzon a műszerre, hogy az vigye arrébb azokat az eszközöket, amiket esetleg űrszemét veszélyeztet. A kutatók szerint az ötlet a nagyobb, hálózatban működő műholdaknál is beválhatna, így védve a drága és fontos objektumokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!