szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legrosszabb forgatókönyv esetén a szélütések és a szívrohamok száma is megnövekedhet a koronavírus-járvány egyfajta hozadékaként. Ezúttal viszont nem a vírus végezné el a „piszkos munkát”, hanem a járványt kísérő megváltozott életmód.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

2020 felejthetetlen év volt mindenki számára, és sajnos rossz értelemben. Akkor volt kénytelen szembesülni a világ az addig szinte elképzelhetetlen és megzabolázhatatlannak tűnő világjárvánnyal. Nagyon sokan haltak meg, még többen lettek súlyos betegek, és nem kevesen vannak, akik még ma is ilyen-olyan poszt-covidos tünetektől szenvednek.

Van még a járványnak egy nem várt járulékos hatása, a vérnyomásszint emelkedése – legalábbis erre a következtetésre jutottak amerikai kutatók. A Cleveland Clinic szakemberei közel félmillió pácienst vizsgáltak, összehasonlítva a járvány előtti és alatti vérnyomásukat. Az átlagos vérnyomásszintet nagyobbnak találták 2020 áprilisa és decembere között, mint a korábbi években. 2020 említett időszakában rendelték el általában a távmunkát, illetve számos korlátozást is bevezettek a hatóságok. Az is kiderült, hogy nem csupán egy korcsoportnál, hanem a résztvevők nagy többségénél tapasztaltak vérnyomás-növekedést, igaz, voltak eltérések. A nőknél magasabbak voltak mind a szisztolés, mind a diasztolés értékek, az idősebbeknél inkább az előbbiek, míg a fiatalabbaknál az utóbbiak.

Az okokat egyelőre nem tudják pontosan, de azért a szakemberek szerint nagy valószínűséggel az ülő életmód, a kevesebb fizikai aktivitás, a gyógyszerszedés csökkenése, a megváltozott étkezési szokások, a több alkoholfogyasztás, a stressz (amire a nők hajlamosabbak) és a kevesebb alvás is nagy szerepet játszhatnak benne.

Kiderült valami fontos a vérnyomáscsökkentőkről - lehet, hogy ön is rosszkor szedi a gyógyszerét

Akkor fejtik ki legjobban a hatásukat a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, ha lefekvés előtt szedik őket - ezt állapította meg egy nagyszabású, hosszú távú kutatás. A tabletták jobban védenek a szívroham és agyvérzés ellen, ha lefekvés előtt veszik be, mintha reggel szedik őket.

A kutatók további vizsgálatokat is terveznek annak tisztázására, hogy folytatódott-e ez a tendencia 2021-ben is, ez ugyanis a szélütések és a szívrohamok közelgő hullámát jelezhetik. Mindeközben azt javasolják, hogy jobban figyeljünk rendszeres egészségügyi problémáinkra, például a vérnyomásunkra, a vércukor- és koleszterinszintünkre – ezek ellenőrzése ugyanis háttérbe szorult a járvány alatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!