szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Second Sight több mint 350 embernek ültetett be implantátumot, amelynek köszönhetően részben ismét visszanyerték a látásukat. A cégnek azonban elfogyott a pénze, a vállalat új vezetése pedig más területekre akar koncentrálni.

Néhány évvel ezelőtt mi is beszámoltunk annak a látássérült férfinek a történetéről, aki egy bionikus szemnek köszönhetően 10 év elteltével láthatta újra a feleségét. A Second Sight cég ezt lehetővé tévő eszközét az amerikai Minnesotában működő Mayo Clinic szakemberei fejlesztették ki. Azóta többen is megkapták már az implantátumot, amellyel most egy komoly probléma merült fel.

Az IEEE Spectrum riportjából kiderül, hogy az eszköz, amivel a látássérültek részlegesen visszanyerhették látásukat, egyik pillanatról a másikra megszűnt működni. Barbara Campbell, aki négy éven át használta az Argus II implantátumot, épp a New York-i metróhoz igyekezett, amikor egyszer csak kikapcsolt a rendszer. Terry Byland pedig, az egyetlen személy, aki mindkét szemébe kapott egy-egy implantátumot, és a prototípusok használatával segített fejleszteni a technológiát, 2020-ban másodkézből tudta meg, hogy a cég, ami visszaadta a látását, a csőd szélére került.

Ez azt jelenti, hogy akinél a szerkezet véletlenül meghibásodik, annak már nem lesz lehetőség sem a cserére, sem a javításra – így látni sem fog. Az implantátum eltávolítása pedig fájdalmas és költséges művelet.

Ross Doerr-rel pedig, aki 2019-ben kapta meg az implantátumot, telefonon közölték, hogy nem kap több szoftverfrissítést, és azt is, hogy mindenkit elbocsátottak a vállalattól. Mindezért az információért pedig neki kellett telefonálnia.

Chipet ültettek a szemébe, újra lát egy 88 éves brit nő

Elsőként kapott bionikus szemimplantátumot egy 88 éves nő Nagy-Britanniában, az úttörő eszköz lehetővé teszi, hogy megvakulása óta először észleljen vizuális jeleket.

A lap beszámolója szerint rajtuk kívül még további 350 olyan ember van a világon, akinek a Second Sight implantátumát ültették be.

A cég néhány hete jelentette be, hogy egyesül a Nano Precision Medical (NPM) nevű – kissé más területre fókuszáló – orvostechnológiai vállalattal. A pénzügyi nehézségek miatt bajba jutott régi cég vezetéséből senki sem maradt az egyesülés után a vállalatnál.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!