szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Physical Review Letters című szaklapban megjelent új tanulmányban azt állítják a szerzők, hogy sikerült megoldaniuk az 50 évvel ezelőtt leírt Hawking-paradoxont.

A brit Sussexi Egyetem tudósai azt állítják, sikerült megoldaniuk a tudomány egyik legnagyobb paradoxonát, amit még Stephen Hawking azonosított és írt le először az 1970-es években. A szakemberek szerint a „kvantum haj” (quantum hair) névre keresztelt elmélet lehetővé teszi, hogy se a relativitáselmélet, se pedig a kvantummechanika ne sérüljön meg.

A BBC News beszámolója szerint a fekete lyukak a természetüknél fogva szembeállítják a fent említett két alapvető elméletet egymással. Míg Einstein elmélete szerint a fekete lyuk gravitációja olyan erős, hogy onnan semmilyen információ nem tud kijutni, a kvantummechanika ennek szöges ellentétét állítja. Mindez azt sugallja, hogy a valamelyik elmélet hibás, ami azért óriási gond, mert a világegyetemet ezen elméletek írják le nekünk, ezek alapján ismertük meg. Ha valamelyik hibás, az azt jelentené, hogy a világegyetemről alkotott elképzelésünk sem helyes.

Magyar kutatók segítségével jöttek rá a gravitációs hullámok és fekete lyukak egyik nagy rejtélyére

Az ELTE egykori fizikusainak részvételével egy 9 tagú nemzetközi kutatócsoport magyarázatot talált az eddigi legfurcsább gravitációshullám-forrás eredetére, ami a fekete lyukak elliptikus ütközésére utal.

Xavier Calmet és munkatársai azonban egy olyan matematikai modellt fejlesztettek ki, ami szerintük feloldja ezt az ellentétet. Calmet munkatársaival együtt kimutatta, hogy az egykori csillag – ami fekete lyukká vált – alkotóelemei nyomot hagynak a fekete lyuk gravitációs mezőjében. A szakemberek szerint ez lehetővé teszi, hogy az információ, ami bekerült a fekete lyukba, távozzon is anélkül, hogy bármelyik elméletet megsértené.

A szakemberek azért „kvantum haj” névre keresztelték a tulajdonságot, mert a 2008-ban elhunyt amerikai elméleti fizikus, Archibald Wheeler szerint a fekete lyukak olyan entitások, amelyeknek van tömege, forgása és töltése, de nincs semmilyen más tulajdonsága – ha úgy tetszik, „kopaszok”.

Azonosítottak egy fekete lyukat a „közelben", majd kiderült, nem is létezik

Azok a csillagászok, akik úgy vélték, felfedezték a legközelebbi fekete lyukat, most azt mondják, tévedtek: egy két csillagból álló rendszert találtak, a párosból az egyik egy „csillagvámpír".

A Physical Review Letters című szaklapban most publikált tanulmány ahelyett, hogy hibásnak mondaná ki az általános relativitáselméletet vagy a kvantummechanikát, a kettő közötti szakadék áthidalásával oldja meg a paradoxont. Ennek eredményeként arra jutottak, hogy az információ képes kikerülni a fekete lyukból anélkül, hogy a világegyetemet leíró két nagy elmélet valamelyikét is megsértené.

A szakemberek hangsúlyozták, hogy a mostani eredmény egyelőre nem jelenti azt, hogy közös nevezőre hozták volna az általános relativitáselméletet és a kvantummechanikát, ám ehhez jó kiindulópont lehet a paradoxon feloldása.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!