szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az oroszokra kivetett nyugati szankciók a helyi appfejlesztőket is rosszul érintik. Vlagyimir Putyinék azonban már rájöttek, hogy kárpótolhatnák őket: egy alternatív Play áruházzal. Más kérdés, hogy ki akar majd egy olyan felületre rálépni, és onnan bármit is letölteni, amit az állam is ellenőrzése alatt tarthat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Május 9-én, Oroszország egyik legfontosabb ünnepnapján nyithatja meg kapuit az oroszok saját alkalmazásboltja, amit az ellenük hozott nyugati szankció miatt hozna tető alá Vlagyimir Putyin hátországa – írta erről a Reuters.

Mint ismert, az orosz-ukrán háború miatt több cég is kivonult az orosz piacról. Ezek közt van a Google is, ami most egyáltalán nem engedi, hogy fizetős alkalmazásokat töltsenek le az orosz Android-használók. Az ingyenesek ugyanakkor továbbra is elérhetők. Azáltal viszont, hogy a fizetős appok nem beszerezhetők, az azokat készítő programozók sem részesülnek bevételben.

Számukra jelenthet egyfajta mentsvárat az alternatív orosz appbolt, amit állítólag NashStore néven lehet majd elérni. Ez magyarul kb. annyit tesz, hogy a „MiBoltunk”. Ez többek szerint új üzleti lehetőséget hozhat akár a nyugati vállalatok számára is, noha az egyik legfontosabb kérdésre továbbra sincs válasz: lesz-e elég felhasználó, aki majd átpártol egy teljesen új, és ismeretlen felületre?

Ahogy ráadásul az Android Police rámutatott, egy olyan szolgáltatás, ami a többitől elszeparáltan működik, a távoli ellenőrzés lehetőségét is megteremti. Az orosz elnök ráadásul a KGB ügynöke is volt, így valószínűleg tisztában van vele, miként lehet információkat szerezni – például egy mobiltelefon segítségével. Innen már csak egy lépés, hogy az appboltba olyan szoftverek is felkerüljenek, amiket valójában megfigyelésekhez készítettek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!