szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Növekszik a robotok iránti kereslet, mivel a vállalatok számos ágazatban olyan új megoldásokat keresnek, amelyekkel a pandémia utáni időszakban növelni tudják a termelékenységüket és versenyképességüket. Tekintettel a kereslet élénkülésére, az ABB összeállított egy sor növekedési előrejelzést, amelyek tükrében megvizsgálja azokat a főbb trendeket, amik meghatározzák a robotok iránti keresletet a következő évben.

„A világjárvány felgyorsította a messze ható globális megatrendeket – a munkaerőhiánytól és az ellátási lánc bizonytalanságától kezdve az egyes fogyasztókon át a fenntartható és rugalmas működés iránti igény erősödéséig –, ami arra késztette az új vállalkozásokat, hogy a robotalapú automatizálás felé forduljanak" – idézi az ABB közleménye a vállalat robotikai divíziójának vezetését nemrég elnyerő Marc Segurát. „Azzal egyidejűleg, hogy a technológia új lehetőségeket nyit meg a vevői igények kielégítésére, új trendek fognak megjelenni, amelyek tovább növelik a keresletet azokon a területeken is, ahol a robotokat hagyományosan eddig nem használták."

Az ABB az ügyfelekkel folytatott beszélgetések, a piackutatás és egy 250 vállalat körében, több iparágban végzett globális felmérés alapján három kulcsfontosságú tendenciát tárt fel, amelyek 2022-ben meghatározzák a robotok iránti keresletet.

Az elektromos járművek forradalma átfogó változásokat hoz az autógyártásban

Mivel a következő évtizedben számos ország korlátozza, és fokozatosan leállítja a belső égésű motorral hajtott járművek gyártását, az elektromos autókra (EV) való áttérés üteme felgyorsult. A gyártóknak és ellátási láncuknak meg kell küzdeniük azzal az összetett feladattal, hogy a portfóliójukat a belső égésű motoros járművek mellett ki kell egészítsék elektromos autókkal is, hogy ezáltal világszerte megfeleljenek az elektromos autók bevezetésére vonatkozó eltérő szabályozási kereteknek. A gyorsaság és a nagyobb rugalmasság szükségessége miatt az új és a már meglévő gyártók a hagyományos lineáris gyártástól a moduláris, rugalmas gyártás irányába mozdulnak el.

Marc Segura szerint az EV nem csak a hajtáslánc megváltoztatásáról szól, hanem egy nagyobb léptékű átalakulási folyamatot hoz magával, aminek célja a digitalizált autó. Ez az átmenet a robotok és más technológiák, köztük az autonóm mobil robotok (AMR-ek) egyre szélesebb körű elterjedését is eredményezi majd. Mindez lehetővé teszi majd a gyártók számára, hogy optimalizálják az alkatrészek szállítását a létesítmények között, és integrált, skálázható, moduláris gyártási cellákat alakítsanak ki – olyan módszerek alkalmazása válik lehetővé, amelyeket ma még az e-kereskedelemhez és a fogyasztási cikkekhez társítanak, de most már az autóiparban is szükség lesz rájuk, hogy biztosítsák a változó szintű kereslet kielégítéséhez szükséges rugalmasságot.

ABB

Egy másik jelentős változás az akkumulátorgyártásban várható, amely közelebb kerül a járművek összeszereléséhez, hogy ezáltal megfeleljen a fenntarthatósági és regionális követelményeknek. Ez a változás a legtöbb esetben teljesen új létesítmények létrehozását teszi majd szükségessé – jósolja az ABB.

Az e-kereskedelem fellendülése felgyorsul

A fogyasztói magatartás és elvárások arra késztetik a vállalatokat, hogy új utakat találjanak a kereslet kielégítésére, új csatornákat alakítsanak ki a különböző kapcsolati pontokon átívelő zökkenőmentes ügyfélélmény érdekében, és a gyártósorok, valamint a forgalmazási folyamatok átalakításával lehetővé tegyék a termékek és a szállítás személyre szabását. Az ABB előrejelzése szerint

ezeknek az igényeknek a kielégítésére világszerte több ezer robotot telepítettek olyan területen, ahol öt évvel ezelőtt még nem használták őket, és az automatizálásnak ez a gyors üteme 2022-ben is folytatódni fog, amit a fogyasztói trendek és a növekvő munkaerőhiány kombinációja hajt.

„Ez a tendencia a könnyebb, kisebb méretű robotikai alkalmazások térnyerését fogja eredményezni, lehetővé téve az automatizálás kiterjesztését a raktározási és elosztási műveletek új területeire. Ahogy a mesterséges intelligencia robotikában történő alkalmazásának folyamata kiteljesedik, és az öntanuló robotok általánosan elterjednek, várhatóan ezeket a technológiákat, amelyeket intelligens szoftverek hangolnak be és vezérelnek, az AMR-technológiákkal párhuzamosan fogják alkalmazni, hogy ezáltal nagyobb rugalmasságot, gyorsaságot és hatékonyságot biztosítsanak" – hangsúlyozta Segura.

Egyre több helyen jelennek meg robotok, ezért a munkavállalóknak új készségekre lesz szükségük

A kisebb, megfizethetőbb és könnyen használható robotok segítenek megszüntetni számos olyan akadályt, amelyek korábban megakadályozták a vállalatokat abban, hogy robotokba fektessenek be – vélik az ABB szakértői. Ez az iparban és a kis- és középvállalkozásoknál a robotok gyorsuló térnyerését eredményezi, mivel a vállalatok új módszereket keresnek a különböző feladatok automatizálására.

Videó: ilyen lesz a 42 milliárdból épülő üzem, ahol robotok gyártanak majd robotokat

A világ legkorszerűbb robotikai gyárát építi fel, ígéri a sanghaji beruházásba 150 millió dollárral, azaz több mint 42 milliárd forinttal belevágó ABB. Az ember és gép együttműködését alapuló kollaboratív robotikát és a legkorszerűbb mesterséges intelligencia-kutatást egyaránt alkalmazzák majd.

„A 2022 utáni időszakot vizsgálva úgy látjuk, hogy egyre nagyobb hangsúlyt kap a csatlakoztathatóság és az adatgyűjtés mint a jövőbeli gyártás kulcsfontosságú tényezői. Az intelligensen automatizált folyamatokból gyűjtött adatokat a gyártók elemezni fogják, hogy segítségükkel megalapozottabb döntéseket hozhassanak” – mondta Sagura, hozzátéve, hogy ugyanakkor a fejlettebb és érzékenyebb szimulációs és programozási szoftvereszközök lefedik majd a robotikai alkalmazások teljes életciklusát az üzembehelyezéstől az üzemi termelékenységig. A vezető szerint

a kiterjesztett valóságra (AR) és a virtuális valóságra (VR) építő eszközök alkalmazásával egyszerűbbé teszik az ügyfelek számára az automatizálást.

A robotok továbbfejlesztett képességei, hogy közvetlenül az ember mellett dolgozzanak, hogy megosszák a feladatokat, és hogy a mesterséges intelligencia révén tanuljanak, megkönnyítik a vállalatok számára az intelligens automatizálás bevezetését új környezetekben, például az építőiparban, az egészségügyi laboratóriumokban, az éttermekben és a kiskereskedelemben.

A jövőben a robotok nagy számban lesznek jelen a munkahelyeken, ezért a mérnököknek és a személyzetnek át kell majd képezniük magukat, így az iskolákban, a főiskolákon és az egyetemeken több robotikai képzésre lesz szükség, amelyen a tanulóknak el kell sajátítaniuk az automatizált jövő robotjainak programozásához, működtetéséhez és karbantartásához szükséges készségeket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!