szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Windows 11 igencsak válogatós a számítógépek tekintetében, ezért is meglepő, hogy éppen egy Microsoft programmenedzsere bukik le egy nem támogatott gépen futtatott Windows 11-gyel.

Kisebb hidegzuhanyként érte a felhasználókat, amikor kiderült, hogy sok olyan számítógép, amelyik simán elboldogul a Windows 10-zel, a Microsoft szerint nem igazán alkalmas a Windows 11 futtatására. Az új operációs rendszer meglehetősen szigorú elvárásokkal érkezett, és a fejlesztő cég sok régebbi generációs CPU-t törölt a kompatibilitási listáról, ellehetetlenítve ezzel számos PC-t.

Miért nem elég gyengébb gép az új Windows 11-hez? A Microsoft elmagyarázta

A tesztelők már próbálgathatják a Windows 11-et (az első buildet), azonban cseppet sem mindegy, milyen gépen teszik ezt. A Microsoft magyarázatot ad a viszonylag szigorú rendszerkövetelményekre.

Persze régebbi gépeken is futtatható a Windows 11, azonban a Microsoft azért mutatkozott szigorúnak, hogy az új rendszere valóban megmutathassa a képességeit, és ne álljon ezek útjába a régi hardver. (Viszont nem garantálja a teljes működést, és felhívja a figyelmet, hogy ezzel veszélybe kerülhet a gép, ugyanis a biztonsági frissítések felfüggesztésre kerülnek.) Ezért is kezdett vízjel megjelenítésébe, amennyiben egy „nem kompatibilis” gépre telepítették a Windows 11-et.

Windowsos gépe van? Ha megjelenik rajta ez a vízjel, az rosszat jelent

A Microsoft nem erőlteti tovább a fantázianeveket, és a Windows 11-es korszakban már egyszerűbb jelöléssel látja el a soron következő frissítéseket. Ilyen a 22H2 is, ami a rendszerre készülő első nagyobb csomag lesz, rengeteg újítással.

Ezek után érthető, hogy kisebb megütközést keltett, amikor épp egy Microsoft-alkalmazott bukott le egy nem támogatott eszközzel. Claton Hendricks, a Microsoft programmenedzsere egy Windows Insider webcastban megosztotta a képernyőjét, hogy bemutassa az új színpalettákat és a közejövőben elérhető Task Manager (Feladatkezelő) dizájnt. Azonban a Feladatkezelő köztudottan árulkodik a rendszerösszetevőkről is, beleértve a processzort (a CPU információs panelen).

YouTube/Microsoft

Nos, fel is tűnt a Core i7-7660U processzor (nagyjából az 52. percnél), ami viszont nem szerepel a Windows 11 által támogatott CPU-k hivatalos listáján. Ez egyébként egy hetedik generációs CPU, amit még 2017-ben adott ki az Intel, viszont a Windows 11 csak a nyolcadik generációtól kezdődően támogatja az Intel-processzorokat, az AMD esetében Ryzen 3000 sorozatú vagy újabb chipekre van szükség.

Ebben az esetben nem lehet megállapítani, hogy az alkalmazott melyik eszközt használta, személyi számítógépet, virtuális gépet vagy Surface-t – mindenesetre a képernyő tetején lévő képernyőmegosztó panelen a „Surface IR” felirat látható. A Neowin szerint nagy eséllyel eredeti Surface Laptopról, Surface Pro 5-ről vagy olyan modellről lehet szó, amelyik nem szerepel a Microsoft listáján.

S hogy mi a helyzet a vízjellel? Mivel ez egy webcast volt, és a webkamera feedje kitakarta a számítógép asztalának egy részét, nem lehet megállapítani, hogy volt-e valamilyen figyelmeztetés a szóban forgó gépen. No persze az is igaz, hogy Hendricks fejlesztőként hozzáférhet olyan kódokhoz vagy funkciókhoz, amelyek elrejtik a vízjelet. Azért érdekes látni, hogy még maga a Microsoft sem tudja minden alkalmazottja számára biztosítani új rendszere magas igényeit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!