szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fogyasztóvédők addig szajkózták a javíttatáshoz, javításhoz való jog fontosságát, míg az USA-beli és az európai uniós jogalkotók is melléálltak a kezdeményezésnek.

Ennek hatására már több technológiai nagyvállalat, köztük az okostelefonos piac meghatározó szereplőinek számító Samsung és Apple mellett az e műfajban kicsi, de fontos pozíciót betöltő Google is ígéretet tett rá: a végfelhasználók számára is kínált alkatrészekkel, valamint „csináld magad” szerelőkészletek piacra dobásával lehetővé teszik, hogy otthon is megszerelhesse okostelefonját, aki szeretné. Például azért, mert drágállja a szervizek díjait.

Első olvasatra nagy dolognak tűnik ez abban az okosmobilos világban, ahol hosszú évek óta az a divat, hogy a felhasználók olyannyira nem piszkálhatnak bele garanciavesztés nélkül a saját tulajdonukba, hogy még az akkumulátort sem cserélhetik ki benne. És ezt nem kizárólag a profitmaximalizálás magyarázza. Hanem az (is), hogy a felhasználói igényekre reagáló tervezési trendek megkövetelik a készülékházban lévő minden egyes négyzetmilliméter hasznosítását.

Az adott helyre besűríthető gigabájtok, gigahertzek és milliamperórák száma pedig úgy is növelhető, ha még a szétpattintáshoz szükséges darabkákat is kispórolják, valamint „egybehegesztenek” mindent, amit csak lehet. Aki ezt tudja, annak már azt is sejtenie kell, hogy az otthoni szerelés miért nem játék.

Van-e értelme otthon megjavítani a telefonunkat? Mi történik, ha mellényúlunk? Miért vannak különlegesen jó helyzetben a magyar felhasználók? A témáról részletesen olvashat a HVG hetilap csütörtökön megjelenő számában, valamint hétvégétől a hvg360 előfizetéssel megtekinthető anyagában.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!