szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fiatalkori alkoholfogyasztás súlyos problémákat okozhat az agyban, a kutatók szerint azonban ez a károsodás visszafordítható.

A serdülőkorban előforduló mértéktelen alkoholfogyasztásnak súlyos következményei lehetnek az agyra. Az egyik ilyen változás egy olyan gént érint, amely az agy fontos részeinek működését befolyásolja. Emiatt azok a felnőttek, akik fiatalkorukban jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztottak, szorongóbbak lesznek és alkoholfogyasztási zavar alakulhat ki náluk.

Egy, a Science-ben megjelent új kutatási eredmény szerint azonban lehet rá mód, hogy ezt a változást visszafordítsák a szakemberek: a génszerkesztés. A szakembereknek a kutatás során patkányoknál sikerült ilyen eredményt elérniük.

A kutatók 4-6 hetes patkányoknak adtak alkoholt – ez a kor a 10–18 éves embernek felel meg –, majd a CRISPR-dCas9 genetikai ollóval manipulálták a DNS-t, hogy megpróbálják visszafordítani a génkárosodást. A művelet elvégzése után kiderült, a patkányok biztosabban jártak a labirintusokban, és kevésbé voltak hajlamosak az alkoholfogyasztásra, mint azok a társaik, akiket nem kezeltek a szakemberek.

Megvan, hogy szabadulunk meg a szúnyogoktól? Tudósok komoly felfedezést tettek

Kaliforniai kutatók génszerkesztői eszközzel „kikapcsolták" egy szúnyog látását, ami ezután képtelen lett felismerni a célpontját.

A szakemberek szerint a jövőben a módszerrel hatékonyabban lehetne kezelni az alkoholfogyasztás okozta bizonyos problémákat, ám az ilyesfajta kezelésre még valószínűleg sokat kell várnunk. A kutatás ugyanakkor segít jobban megérteni, hogy mi történik a fejlődésben lévő agyban, ha azt jelentős mennyiségű alkoholnak teszik ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!