szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

15 hónapnyi működés után először késte le a kommunikációt a Perseverance-szel az Ingenuity marsi helikopter.

A múlt héten egy rövid kommunikációs zavar támadt a Perseverance marsjáró és az Ingenuity helikopter között. A NASA szerint a közelgő marsi tél okozhatta a nehézséget, ezért egy apró módosítás után végül a két eszköz fel tudta venni egymással a kapcsolatot. Ez volt az első alkalom a tavaly februári landolás óta, hogy a marsjáró és a drón nem kommunikált egymással.

A NASA szerint az Ingenuity energiatakarékos üzemmódba kapcsolhatott, mert a hat lítium-ion akkumulátorának töltöttsége egy kritikus szint alá esett. Ez valószínűleg a közeledő télnek köszönhető: ilyenkor a hőmérséklet csökken, a légkörben pedig a szokásosnál több por jelenik meg, ami betakarja a napelemeket. Emiatt a szerkezet nem tudja úgy töltetni az akkumulátorait, mint korábban.

Megtalálta a marsi helikopter a leszállás roncsait, lenyűgöző fotókat készített

Az Ingenuity nevű marsi helikopter 8 méteres magasságból szúrta ki a roncsot, ami segített, hogy a gép és a Perseverance is sértetlenül landoljon a Mars felszínén.

A Perseverance és az Ingenuity közös kommunikációs vonalat használ a Földdel. A drón az általa gyűjtött adatokat továbbítja a marsjárónak, ami aztán közvetíti azt a földi irányítás felé. Az Ingenuitynek van egy riasztója, amely jelez, ha kommunikálnia kell a Perseverance-szel. Ez azonban május 3-án nem történt meg.

A szakemberek szerint mindez azért történt meg, mert a drón egyik egységének leállt az áramellátása, ez pedig újraindította a szerkezet óráját. A Nap másnap feltöltötte az akkumulátort, ám a két egység órája még akkor sem volt szinkronban, így az Ingenuity hiába küldött adatokat, a rover már nem figyelt.

A Mars holdja lassú haláltusába kezdett

A Mars furcsa, krumpli alakú holdja előbb-utóbb a vörös bolygóba csapódik.

A NASA mérnökei ezért átprogramozták a marsjárót, hogy egész nap figyeljen a beérkező jelre. Ez végül május 5-én, marsi idő szerint 11 óra 45 perckor történt meg, és bár a hívás rövid volt, a szakembereket megnyugtatta.

A Gizmodo megjegyzi: a marsi drónt nem a téli időszakra tervezték. Eredetileg csupán 30 marsi napra szólt volna a küldetése, ám annál jóval strapabíróbbnak bizonyult. Azóta folyamatosan együtt mozog a roverrel, felderíti a terepet és javaslatot tesz a legjobb útvonal kiválasztásáról.

A NASA már összerakott egy tervet arra, hogy a marsi helikopter túlélje a telet, de hogy ez mennyire fog beválni, az csak néhány hónap múlva derül majd ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!