szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Eseményhorizont Távcső segítségével, öt év leforgása alatt sikerült fényképet készíteni a Tejútrendszer magjáról.

Valamivel több mint három évvel ezelőtt adták közre a tudósok a világ első fotóját, amit egy fekete lyukról készítettek. Az Eseményhorizont Távcső (Event Horizon Telescope, EHT) a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukat örökítette meg.

Most újabb történelmi fotóval jelentkeztek a kutatók, az EHT ugyanis ezúttal a Tejútrendszer szívében lévő szupermasszív fekete lyukat, a Sagittarius A-t fotózta le. Ez az első olyan fotó, ami bepillantást enged a galaxisunk magjába.

Szabad szemmel ezt a fekete lyukat sem lehet látni, hiszen a gravitációja olyan erős, hogy onnan még a fény sem tud kiszabadulni. Látszik azonban az eseményhorizont: itt közel fénysebességgel örvénylik az anyag, mielőtt végleg elnyelné azt a Sagittarius A.

Eventhorizon Telescope

Sera Markoff, az Amszterdami Egyetem asztrofizikusa és az EHT Tudományos Tanácsának társelnöke szerint az EHT fő célpontja a Tejútrendszer fekete lyuka volt, mert ez a legközelebbi szupermasszív fekete lyuk – írja a The Guardian.

A kép meggyőző bizonyítékot ad arról, hogy valóban egy ilyen égitest van a galaxisunk közepén. Emellett ugyanis olyan elméletek is léteznek, amelyek szerint a Tejútrendszer középpontjában bozoncsillag vagy sötétanyag-csomók találhatók.

A kép elsőre olyan, mintha az 55 millió fényévre lévő Messier 87-et látnánk, ám nem ez a helyzet, sőt a megfigyelés új tudományos eredményt is szült. A 26 ezer fényévnyire lévő képződmény megfigyelése komoly tudományos kihívást jelentett: a csapat öt éven át dolgozott azon, hogy a 2017-ben rögzített adatokat elemezze. A Sagittarius A ugyanis majdnem ezerszer kisebb az M87-nél, ami azt jelenti, hogy olyan felbontásra volt szükség, mintha egy Holdon lévő zsemlét akarnánk megfigyelni.

Ez szenzáció lesz: videót készítenek egy fekete lyukról a tudósok

A tudósok ezúttal egy videót készítenének a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukról.

Mérete miatt a por és a gáz hetek helyett csupán percekig kering körülötte, így a kép folyamatosan változik. A szakemberek szerint így olyan nagy kihívás volt képet készíteni róla, mintha egy alacsony zársebességű fényképzőgéppel akarnánk jó képet készíteni egy farkát kergető kutyáról.

Emellett az összes, a Föld és a fekete lyuk között lévő csillag sugárzását ki kellett szűrni, hogy láthatóvá váljon a Sagittarius A.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!