Rosszul alszik? Nem tévhit, nyugodtan okolja miatta a Holdat

Sokan szenvednek alvászavaroktól a világon. E zavaroknak vannak nyilvánvalóbb és kevésbé egyértelmű okai. Bár a Hold ezzel kapcsolatos hatását nem mindenki veszi komolyan, egy átfogó tanulmány szerint ezzel a tényezővel is számolni kell.

  • hvg.hu hvg.hu
Rosszul alszik? Nem tévhit, nyugodtan okolja miatta a Holdat

A Holdat és a ciklusait már régóta tanulmányozzák, és vizsgálják az emberek alvására gyakorolt lehetséges hatásukat, bár az eredmények meglehetősen ellentmondásosak. Az Uppsala Egyetem kutatói által készített, korábban a Science of The Total Environment folyóiratban megjelentetett kutatás a maga nemében az eddigi legnagyobb, így annak tanulságait érdemes komolyan venni.

A svéd kutatók több mint 850 ember alvását elemezték poliszomnográfiai mérésekkel. Egy-egy éjszaka vizsgálták az alvás időtartamát és minőségét. A kiválasztott időpontokat a holdciklus különböző szakaszaihoz időzítették. Ezeket az egy éjszakás méréseket több éven keresztül végezték.

Science of The Total Environment / Benedict et al.

Eredményeik megerősítették, hogy a holdciklusok kimutatható hatással vannak az alvásra, azonban nem mindenkit érintenek egyformán. Míg a nők áltagosan 12 perccel kevesebbet aludtak a Hold növekvő fázisában a csökkenővel összehasonlítva, addig a férfiaknál 20 perc volt ez az idő.

[Mennyit alszik naponta? A tudósok pontosan belőtték, mennyit kellene]

A kutatók a Hold növekvő fényével magyarázták a jelenséget. De az égitest lefelé irányuló gravitációs vonzásának ciklikus különbségei is megzavarhatják az alvást, illetve lehetnek potenciális geomágneses hatások is, amelyek viszont még további vizsgálatokat igényelnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.