szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, engedni volt kénytelen a keresőóriás, és egy megegyezés keretében dollármilliókat fizet ki a kisalkalmazások fejlesztőinek. Többen is állítják azonban, hogy csak rövid távú győzelemről van szó, és lehet, hogy a végén mégis csak a Google jár majd jól.

A régi nóta újra csak hallható: mérgelődnek az alkalmazásfejlesztők a Google (Apple-éhoz hasonló) 30 százalékos „sápja” miatt. Nos, úgy tűnik, végül is igazuk lett, a napokban ugyanis a Google bejelentette, hogy hajlandó 90 millió dollárt fizetni egyfajta megegyezésként, hogy ne kelljen pereskedni a fejlesztőkkel. (Az eredetileg 2020-ban benyújtott csoportos kereset azt állítja, hogy a Play áruház fizetési követelményei sértik a trösztellenes törvényeket. A kereset szerint a szabályok ártanak a fejlesztőknek, mivel lehetővé teszik a Google számára, hogy monopóliumot tartson fenn az Egyesült Államok piacán az Android telefonok digitális terjesztése és az alkalmazáson belüli vásárlások terén.)

A Google által javasolt 90 millió dolláros alapból azokat a fejlesztőket kárpótolnák, akik 2016 és 2021 között kétmillió dollárnál kevesebb éves bevételre tettek szert a Play áruházban. A Google szerint ez a csoport képviseli az „amerikai fejlesztők túlnyomó többségét”, akik a Play áruházból keresnek pénzt. Az egyezség azt is lehetővé teszi, hogy az 1 millió dollárnál kevesebb éves díjat befizető fejlesztők továbbra is csökkentett, 15 százalékos szolgáltatási díjat fizessenek legalább 2025. május 25-ig. Az egyezségi javaslat még bírósági jóváhagyásra vár.

A Google – a Gizmodo szavaival élve ugyan fogcsikorgatva – azt mondta, hogy „elégedett” a megegyezéssel, amellyel elkerülhető „az évekig tartó bizonytalan és zavaró pereskedés”. A keresőóriás ez év márciusában egyébként hasonló megállapodást kötött a Spotify-jal, lehetővé téve az előfizetők számára, hogy vagy a Play áruházban, vagy a Spotify saját fizetési rendszerén keresztül fizessenek.

Az Apple ellen indított perben még az is veszített, aki megnyerte

Mindenki veszített abban a perben, amit a legnépszerűbb játékának bevételeit féltő Epic Games indított az Apple ellen. A nyertesek talán a fejleményeket eddig kívülről figyelők, a különféle mobilos alkalmazások fejlesztői lehetnek, de még ez sem olyan biztos.

90 millió dollár rengeteg pénz, és jól hangzik, hogy a keresőóriás végül beadta a derekát, azonban vannak, akik szerint a Google engedményei csak egy újabb kísérletnek tűnnek a javasolt trösztellenes törvények megelőzésére, amelyek alapvetően fenyegetik a Google mobilalkalmazás-üzletágát. A Google egyezségi ajánlata ugyanis éppen akkor érkezett, amikor a törvényhozók olyan új trösztellenes jogszabályokat fontolgatnak, amelyek gyakorlatilag megtiltanák a Google-nek, hogy megkövetelje a fejlesztőktől a saját fizetési rendszerének használatát.

Olyan rendelkezéseket vezetnének be, amelyek arra kényszerítenék az alkalmazásboltokat, hogy lehetővé tegyék a fejlesztők számára, hogy külön fizetési rendszereket használjanak. Egy jelenlegi törvényjavaslat azt is megakadályozná, hogy az alkalmazásboltok tulajdonosai, például a Google megbüntesse a fejlesztőket vagy kevésbé kedvező feltételeket szabjon ki, ha „más alkalmazáson belüli fizetési rendszeren vagy egy másik alkalmazásbolton keresztül eltérő árképzési vagy értékesítési feltételeket alkalmaznak.

Bár a fentebb említett egyezség azonnali pozitív eredményekhez vezethet az érintett fejlesztők számára, többen is arra figyelmeztetnek, hogy védekező lépésről lehet szó a Google számára a közelgő állami és szövetségi versenytörvény elkerülése érdekében. Ha ugyanis elfogadnák ezeket, az valószínűleg olyan bevételkieséshez vezethet, ami messze elhomályosítaná a 90 millió dolláros egyezséget.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!