A korábban a Facebooknál dolgozó Brennan Lawson pert indított az azóta Metává átnevezett vállalat ellen. Állítja, a Facebook üzemeltetői külön megoldást hoztak létre annak érdekében, hogy megkerüljék a saját belső céges protokollt, és a felhasználók üzeneteit és bejegyzéseit akkor is láthassák, ha azokat törölte az illető.
A szakember azt állítja, a megoldással a hatóságok adatigényléseit teljesítette a vállalat. Ha a vád igaznak bizonyul, azzal megkérdőjeleződnek azok az állítások, amelyeket korábban a Meta tett a felhasználói adatok hozzáférésével kapcsolatban. Emellett több európai és amerikai törvényt is megsérthet a cég – írja a Gizmodo.
Lawson még 2018-ban került a Facebook azon részlegéhez, amelyik – a moderátorokhoz hasonlóan – a problémás tartalmakkal foglalkozott. A benyújtott kereset szerint olyan tartalmak eltávolításáról kellett döntenie, mint a gyilkosságok vagy a gyermekpornó.
Az ír adatvédelmi hatóság megtiltotta a Metának, hogy a felhasználók adatait az Egyesült Államokba továbbítsa. A cég korábban azzal fenyegetőzött, ha ez megtörténik, kivonul a szolgáltatásaival Európából.
Lawson 2018-ban találkozott először azzal a törölt bejegyzések és üzenetek visszanézzésére szolgáló eszközzel.
A Meta szóvivője szerint az állítások alaptalanok – ennél részletesebb válasszal nem szolgált a cég.
Az univerzális eszközt nyílt forráskódú projektté alakítják, hogy mások is segíthessenek jobbá tenni.
Lawson szerint azért rúgták ki a cégtől, hogy bosszút álljanak rajta. A férfi 3 millió dollárt – kb. 1,2 milliárd forint – akar kártérítésként a Metától.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.