szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az okostelefonok litíum-ion akkumulátorai 400-500 töltési ciklust bírnak ki, ezért nem mindegy, hogy mennyit és hogyan töltjük a készüléket.

Sokakban él még a tévhit, hogy az androidos készülékükön be kell zárni az alkalmazásokat, hogy azok ne fogyasszanak energiát azzal, hogy megnyitva állnak a háttérben. A helyzet viszont az, hogy erre semmi szükség nincs. Hogy miért, arról itt írtunk bővebben.

Azonban nemcsak a fenti procedúra tehet rosszat a telefon akkumulátorának, hanem az is, ha nem megfelelő módon töltjük. A SlashGear nemrég összeszedte, pontosan mikre is kell figyelni ahhoz, hogy a mobil akkuja minél tovább egészséges maradjon.

A mobil akkumulátorának állapota nagyban függ attól, hányszor töltöttük már fel nulláról egészen 100 százalékig. Egy ilyen töltés egy töltési ciklusnak felel meg. A legtöbb lítium-ion akku 400-500 ciklusra van bekalibrálva, így ennyiszer lehet lemeríteni és feltölteni, mielőtt a felhasználónak újat kellene vennie.

Tévhitek és tények: így töltse a telefonját és laptopját, ha jót akar magának

A telefontöltés nem ördöngösség, gondolnánk, amikor kezd lemerülni az akku, akkor töltőre kell tenni. A valóságban viszont számos trükk segítheti a hatékony töltést, illetve nem árt leszámolni jó pár tévhittel sem.

Az élettartamát azzal tudjuk például kitolni, hogy ha nem töltjük fel 100 százalékra, és nem merítjük le teljesen. Erről korábban az alábbi cikkünkben részletesebben is írtunk.

Nézze csak: szinte biztos, hogy eddig ön is rosszul töltötte a telefonját

Nem csak azért tart ki olyan rövid ideig az okostelefonja, mert a gyárban nem raktak elég nagy akkumulátort bele. A jelenség mögött részben az áll, hogy rosszul töltjük, szinte mindannyian.

A Samsung ezzel kapcsolatban azt javasolja, hogy mindig tartsuk legalább 50 százalékon a töltöttséget, az újabb modellekbe pedig már azt is beépítette a gyártó, hogy 85 százaléknál lehetőség szerint ne töltse tovább a pakkot a rendszer.

Emellett az is segíthet a készülék akkumulátorát életben tartani, ha nem hagyjuk a töltőn egész éjszaka a mobilt, illetve az is, hogy ha feltöltöttük, azonnal vegyük le a hálózatról. A legtöbb modern töltő egyébként már képes azt érzékelni, ha a mobil teljesen feltöltődött, és lekapcsol a szerkezet, ugyanakkor az olcsó töltők, vagy a törött kábelek akár tüzet is okozhatnak.

A lap szerint arra is érdemes figyelni, hogy milyen hőmérsékletben kell a töltő után nyúlnunk. A legtöbb akkumulátort 0-35 Celsius-fok között lehet optimális módon tölteni. Ha az eszköz túlhevülne, a rendszer csökkenti a töltés sebességét, hogy ezzel próbálja megelőzni a túlmelegedést.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!