szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg az amerikai háztartások 90 százalékát szerelték már fel valamilyen légkondícionáló eszközzel, addig Európában ez az arány elenyésző.

Hosszú bejegyzést szentelt a The Washington Post klímaváltozással foglalkozó rovata, a Postclimate az Instagramon annak a ténynek, hogy Európában jóval kevesebben használnak légkondícionáló berendezést, mint az Egyesült Államokban.

Azt írták, hogy Nagy-Britanniát elérő hőhullám idején a britek legyezővel, vizes törölközővel és jéggel próbálják magukat védeni a 40 Celsius-fokos forróság ellen. A lap szerint ez lehet a fordulópont, amikor az európai háztartások is elkezdik beszereltetni a légkondícionálót.

„Vannak kollégáim, akik most hotelben alszanak, mert ott legalább van klíma” – londoni magyarok mesélnek a szokatlan hőségről

A bejegyzés szerint az 1850-es évek – vagyis a szerkezet feltalálása – óta az amerikai háztartások nagyjából 90 százalékának van valamilyen hűtőberendezése. Európában azonban ez nem jellemző, itt ugyanis sokkal kevésbé volt szükség eddig a levegő hűtésére – eddig ritkán volt arra példa, hogy olyan forróság legyen, mint az Egyesült Államok déli részén.

Rómában hiába magas a hőmérséklet, nem olyan párás a levegő, mint Washingtonban, a briteknél az építkezésekkor inkább az volt szempont, hogy a házon belül tartsák a meleget, nem az, hogy lehűtsék az épületet.

Az iparági becslések szerint Németországban a háztartások 3, Angliában és Franciaországban pedig 5-5 százaléka van csak klímával felszerelve. Ez azonban alighanem változni fog.

Franciaországban a 2003-as hőhullám idején mintegy 15 ezer ember vesztette életét. Ezután döntöttek úgy, hogy az idős embereket ápoló otthonokat klímával szerelik fel.

A szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a megnövekedő energiaigényt nem biztos, hogy fenntartható módon lehet majd kielégíteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!