szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Környezetvédelmi katasztrófa fenyeget a lengyel-német határnál.

A lengyel és a német hatóságok közösen próbálják kideríteni, mi okozza a tömeges halpusztulást a két ország határán folyó Oderában, de egyelőre nem sikerült megállapítaniuk a katasztrófa okát.

A folyóban július vége óta több ezer döglött hal sodródott partra, több száz kilométer hosszan. A hatóságok gyanúja szerint mérgező anyag kerülhetett a vízbe, de hogy pontosan mi, és honnan, egyelőre nem derült ki. A német kormány azt kérte az emberektől, hogy kerüljék el a folyó környékét.

A környezeti katasztrófa miatt belföldön és a folyó túlpartján fekvő Németországból is bírálatok érték a jobboldali lengyel kormányt, mondván, nem lépett időben a környezeti katasztrófa ügyében. A mérgezés első jeleit július végén észlelték, Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő viszont szombaton úgy nyilatkozott, hogy csak "augusztus 9-én vagy 10-én" tájékoztatták a történtekről.

A kormányfő pénteken leváltotta posztjáról Przemyslaw Dacát, a lengyel vízügyi hatóság vezetőjét és Michal Mistrzak környezetvédelmi főfelügyelőt, mert megítélése szerint túl lassan intézkedtek.

Az Odera tisztavizű folyónak számít, melyben legalább 40 halfajta él. Brandenburg hatóságai azonban nemrég megnövekedett oxigénkoncentrációt mértek a vízben, mely idegen anyag jelenlétére utal. A helyszíni jelentések szerint a mérgezés a hódokat, a madarakat és a kacsákat is érinti.

A BBC-nek nyilatkozó környezetvédelmi aktivisták higanymérgezésre gyanakodnak, de ezt egyelőre még nem sikerült bebizonyítani.

A lengyel rendőrség egymillió zloty, vagyis mintegy 84 millió forintnak megfelelő jutalmat ajánlott fel szombaton annak, aki a felelősök nyomára vezeti a hatóságokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!