szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annyira belejöttek a home office-ba az Apple cupertinói központjának dolgozói, hogy most nagyon nem akaródzik nekik visszamenni az irodákba. Persze ezt nem lustaságból teszik, komoly indokaik vannak.

Két év távmunka után szeptember 5-től heti három napot kell dolgozniuk irodájukban a cupertinói Apple-alkalmazottaknak. A Tim Cook által előírt új terv, amennyiben megvalósul, keddi és csütörtöki munkavégzést ír elő, a harmadik, úgynevezett lebegő napot pedig a vezetőknek kell kijelölniük. Néhány Apple-alkalmazottnak lehetősége lesz évente akár négy hétig távmunkát végeznie. Cook szavaival élve, „az új, felülvizsgált terv javítja a rugalmas munkavégzés képességét, miközben megőrzi a személyes együttműködést, amely annyira nélkülözhetetlen kultúránk számára”.

Mindez jól hangzik, Tim Cook bejelentése mégsem aratott osztatlan sikert a dolgozók között, és az Apple Together nevű „szolidaritási szakszervezetként” működő csoport – írja a ZDNet – petíciót indított a döntés ellen.

Szerintük a felső vezetés álláspontja az irodai munkával kapcsolatban nem veszi figyelembe az egyes munkakörök egyedi igényit és az egyének sokszínűségét. Figyelmen kívül hagyják azokat a bizonyítékokat, amelyek arra utalnak, hogy a távmunka javítja a termelékenységet, a sokszínűséget, a befogadást, valamint a munka és a magánélet egyensúlyát.

„Úgy gondoljuk, hogy az Apple-nek ösztönöznie, nem pedig tiltania kellene a rugalmas munkát egy sokszínűbb és sikeresebb vállalat felépítése érdekében, ahol kényelmesen érezhetjük magunkat, hogy együtt „másképp gondolkodjunk" – áll az Apple Together petíciójában.

A petíció azt is megjegyzi, hogy a rugalmasabb megállapodást kérőknek számos kényszerítő oka és körülménye van: a fogyatékosságtól (látható vagy nem), a családgondozáson, a biztonsági, egészségügyi és környezetvédelmi megfontolásokon át egészen a pénzügyi okokig. „Mindannyiunkban az a közös, hogy életünk legjobb munkáját akarjuk végezni egy olyan vállalatnál, amelynek hivatalos álláspontja az, hogy azt tegye, ami helyes, nem pedig azt, ami könnyű" – áll még a petícióban, amelyet cikkünk írásának idején már ezren aláírták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!