szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Cambridge-i Egyetem kutatóinak sikerült lemásolniuk a növények energiatermelési mechanizmusát, ám cukor helyett folyékony üzemanyagot termelnek vele.

Régóta dolgoznak már azon, hogy a növények energiatermelési mechanizmusát valahogyan lemásolják. Ezen az elven működnek például a napelemek is. A Cambridge-i Egyetem tudósai nemrég egy új megközelítéssel álltak elő.

A Nature-ben megjelent publikációjuk szerint egy olyan egységet építettek, amely képes lemásolni a növények működését. Nem napelemről, sokkal inkább egy úszó üzemanyagcelláról van szó, ami a nap és a víz energiáját használja fel arra, hogy üzemanyagot termeljen.

Virgil Andrei, a tanulmány társszerzője a Gizmodónak úgy nyilatkozott, az eszköz a növényi levelekhez hasonló módon működik, ám cukrok helyett hasznos kémiai elemeket állít elő.

Napfény nélkül sikerült növényeket termeszteni, megoldhatja az élelmiszerválságot

Az amerikai kutatóknak acetát segítségével sikerült elérniük, hogy bizonyos növények a sötétben is növekedésnek induljanak.

Az eszköz a napfényt arra használja fel, hogy kémiai reakciókat indítson be. Ebben az esetben ez a folyékony üzemanyaghoz szükséges komponenseket jelenti. A fotoszintetizálás folyamatát két ólom-perovszkit cella segíti elő, amely segítségével a szintézisgáz építőelemeit alkotja meg a rendszer.

A szintézisgáz ebben az esetben a hidrogén és a szén-monoxid kombinációját jelenti, és az iparban gyakran használják üzemanyagként. Az anyagnak arra is jó esélye van, hogy hosszú távon átvegye a helyét a jóval környezetszennyezőbb üzemanyagoknak, amiket az autók vagy a repülőgépek használnak.

A mostani fejlesztés lényege, hogy a szintézisgáz előállításához nem kell semmilyen fosszilis tüzelőanyag (normál esetben ugyanis azok segítségével állítják elő).

These Floating 'Leaves' Make Energy From Sunlight and Water

What if we could copy how plants create their own energy-and use it to power our world? In a published last week in Nature, researchers say they've created a prototype of a device with the potential to do just that.

A kutatók 2019-ben már elkészítették a levél prototípusát, ám az még nehéz és nagy volt, így az alkalmazási területe meglehetősen korlátozott volt. Most egy ultrakönnyű verziót fejlesztettek, ami így segíthet majd abban, hogy elterjedtebbé váljon a technológia.

Jelenleg még ez a verzió is csak prototípusként működik, de az előzetes tesztek eredményei ígéretesnek tűnnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!