szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Pszichológiai Kutatócsoportjában a legveszélyeztetettebb korosztályt, a 60 éven felülieket vizsgálják.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Bár a koronavírus-járvány éppen nyugvóponton van, sokaknál még azután is jelentkeznek tünetek, miután kigyógyultak a fertőzésből. A korábbbi betegek több mint 30 százaléknál, míg a kórházba kerülők 80 százalékánál az akut fázis lecsengése után is előfordulnak erőnléti problémák, fáradtság, szédülés, alvászavarok, emlékezeti és koncentrációs nehézségek. Ezekben az esetekben beszélünk hosszú Covidról, ha pedig ez az állapot három hónapnál tovább is fennáll, poszt-Covidról.

A Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Pszichológiai Kutatócsoportja a legveszélyeztetettebb korosztályt vizsgálja, arra keresik a választ, hogy hogyan változnak meg a figyelmi, emlékezeti folyamatok a maradványtüneteket mutató időseknél, az agy működése eltér-e az egészségesekhez képest. Ennél is fontosabb kérdésük, hogy különböző tréningekkel felgyorsítható-e az agyi hálózatok újrarendeződése, javíthatók-e a koncentrációs, emlékezeti problémák, illetve megelőzhető-e a Covid által kiváltott demencia kialakulása. Ehhez a vizsgálathoz keresnek olyan önkénteseket, akik

  • 60-75 év közöttiek,
  • az elmúlt 6 hónapban átestek koronavírus-fertőzésen,
  • maradványtüneteket mutatnak (kimerültség, emlékezeti vagy koncentrációs problémák, alvászavar, szédülés).

A jelentkezőkre

  • neurológiai vizsgálat,
  • kognitív állapotfelmérés és EEG vizsgálat,
  • 8 alkalmas otthoni tréning,
  • állapot utánkövetés

vár.

A szakemberek szerint a kutatás azért is fontos, mert a neurológiai szakrendelésen megjelenőknél általában semmilyen konkrét magyarázatot nem találnak a panaszokra, csak az egyes tüneteket próbálják kezelni, a pontos kiváltó tényezőkre nem derül fény. Bár egyre több kutatás segít a háttér felderítésében, még korántsem tudunk eleget. Márpedig ez azért is nagyon fontos lenne, mert valószínűsíthető, hogy ezek a hatások akár évekre is megváltoztathatják a fertőzésen túljutottak életminőségét.

Aki részt venne a kutatásban, a poszt-covid@ttk.hu címen jelentkezhet.

(A kiemelt kép illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!