szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2020 áprilisa óta szinte senki sem jelentett olyan megbetegedést, amit a B/Yamagata váltott volna ki. A kutatók úgy vélik, hogy a törzs valószínűleg kipusztult.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus elterjedése a szezonális influenzavírusokat sem kímélte, amit az is jól mutat, hogy az utazási korlátozások, a karantén, a fizikai távolságtartás és a maszkhordás miatt a 2020-2021-es influenzaszezon szinte teljesen elmaradt. Ez ugyanakkor nemcsak az influenzások számának példátlan csökkenését jelentette: a vírus számos altípusa mára teljesen eltűnt – írja az Ars Technica.

A portál szerint ami a legfigyelemreméltóbb, hogy egy törzs – a szezonális influenza elleni vakcinák által megcélzott négy csoport egyike – látszólag kihalt. A kutatók tavaly is felfigyeltek arra, hogy az influenza B/Yamagata vonal nem mutatja a nyomait, ami azért is különös, mert a vírust már 2020 áprilisa óta nem mutatták ki a szakemberek.

Új tünetet okoz a koronavírus, erre figyeljen oda most

Az a vírus, ami az idei télen okozhatja az esetszámok emelkedését, új tünetet is okoz a fertőzésnél.

Az Eurosurveillance című folyóiratban megjelent új cikkben is téma lett a vírus helyzete. Ebben holland kutatók értekeznek arról, hogy a GISAID, az influenzavírusok genetikai szekvenciáit tartalmazó globális adatbázis, 2020 márciusa után egyetlen olyan mintát sem kapott, ami a B/Yamagata szekvenciáját tartalmazta volna. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai is hasonlókról árulkodnak: állításuk szerint tavaly csak kis számban érkezett jelentés erről a vírusról, de azokat is egyetlen országból, Kínából kapták. 2022-ben pedig négy országból összesen nyolc esetet jelentettek. (Összehasonlításképpen: 2018-ban még több mint 51 ezer B/Yamagata-fertőzést észleltek.) A szerzők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az utóbbi két év kis számú esetei akár téves észlelések is lehetnek.

A kutatók közben arra szólították fel az egyes laboratóriumokat, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a Yamagata-esetek kimutatására. Így lehet ugyanis eldönteni, hogy a vírus valóban eltűnt-e. Az pedig még nem egyértelmű, hogy a B/Yamagata hiánya mit jelenthet a jövőbeli influenzaszezonok és az influenza elleni védőoltások szempontjából.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!