Mesterséges véreret fejlesztettek a tudósok, úgy viselkedik, mint az igazi

A sydney-i egyetem tudósai olyan új technológiát fejlesztettek ki, amely segítségével képesek az élő vérerek szerkezetét utánzó anyagot gyártani. Mindez nagy változást hozhat nemcsak bizonyos műtéteknél, de az emberek életét is segíthet megmenteni.

  • hvg.hu hvg.hu
Mesterséges véreret fejlesztettek a tudósok, úgy viselkedik, mint az igazi

Az Interesting Engineering beszámolója szerint az egereken végzett preklinikai tesztek során a kutatók azt találták, hogy az állatokba ültetett mesterséges ereket a szervezetük sikeresen elfogadta, a megfelelő helyeken pedig beindult az új sejtek és szövetek növekedése. A tudósok szerint mindez lehetővé teszi, hogy az anyag idővel úgy viselkedjen, mint az igazi vérerek. Az eredményükről az Advanced Materials tudományos lapban jelent meg publikáció.

A lap megjegyzi, nem ez az első alkalom, hogy mesterséges véreret gyártanak a kutatók, ám most először sikerült a termék ilyen jóra, természetesre. A tudósok szerint mindez azért is nagy eredmény, mert a jövőben így nemcsak ereket, de akár szívbillentyűket is lehet majd készíteni.

100 évnél is tovább élhet az emberi máj, új időszámítás kezdődhet az átültetéseknél

A szakemberek szerint az emberi máj nemcsak a gazdaszervezetet képes túlélni, de tovább is élhet, mint egy átlagos ember.

A megoldás különösen jó hír a gyerekek számára. Jelenleg szintetikus ereket kell beültetni a kis betegekbe, ám idővel ezt újra és újra meg kell ismételni, mert a gyerekek kinövik azokat. Az új technológia jó alapot ad ahhoz, hogy egy folyamatosan növekedő és fejlődő eret ültessenek a páciensekbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.