szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Zábori Balázs fizikus, űrkutatási rendszermérnök szerint ez akár már 2036-ban megvalósulhat.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Nagy nap múlva tesz újabb kísérletet a NASA arra, hogy az Artemis-I küldetés keretében több halasztás után végre útnak indítsa a személyzet nélküli rakétáját. Ez az első küldetés a NASA Artemis holdkutatási programjában, amelynek célja, hogy 2025-ben vagy 2026-ban emberek szállhassanak le a Hold déli sarkánál. Ezután az évtized végére fenntartható környezetet szeretnének kialakítani az emberek számára.

„Az emberiség visszamegy a Holdra (...) ez nem science-fiction, a rakéta készen áll, ott van a kilövőálláson, a megfelelő pillanatot várjuk, és az Artemis el fog indulni – magyar eszközökkel a fedélzetén” – mondta az RTL tudósítása szerint  Zábori Balázs fizikus, a magyar űrkutatás egyik kulcsfigurája a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat egyik előadásán a Magyar Tudományos Akadémián.

Az Artemis-program egyik legfontosabb eleme a Gateway névre keresztelt űrállomás, amely a tervek szerint a Hold körül kering majd. Ennek első eleme, a HALO (Habitation and Logistics Outpost), amelyben magyar űrmérnököknek és kutatóknak is kulcsszerepe van.

Zábori Balázs az előadáson beszélt arról is, nem kizárt, hogy pár évtizeden belül magyar űrhajós fog a Hold felszínére néni. „Ne felejtsük el azt, hogy Magyarország az Európai Űrügynökség tagja és az Európai Űrügynökség párhuzamosan Magyarországgal épp most csinálta az űrhajós válogatását, ahol lehet, hogy lesz magyar” – magyarázta.

Az RTL cikke megjegyzi, hogy az ESA november 23-án jelenti be, hogy a 22 523 jelentkezőből, a második körös szűrés után végül kik kerülnek be az új európai űrhajósosztály soraiba. Magyarországról 149-en jelentkeztek. És hogy mikor léphet szerencsés esetben leghamarabb magyar űrhajós a Holdra? Zábori Balázs szerint jelenleg 2036 a legreálisabb dátum erre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!