szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók szerint a macskák hunyorogva, lassan pislogva „mosolyognak”. Ha az ember is ezt teszi, fel tudja velük venni a kapcsolatot.

Amikor az ember arról beszél, hogy miért tart inkább kutyát, mint macskát, akkor az egyik legtöbbször elhangzó érv az, hogy azért, mert a kutyákkal lehet kommunikálni, míg a macskákkal nem, azok inkább „maguknak valók”. A kutatók szerint azonban ez nem azért van, mert nem figyel ránk az állat, sokkal inkább azért, mert „nem beszéljük a nyelvét”.

A Scientific Reports hasábjain megjelent publikáció szerint valójában nem nehéz kommunikálni a macskákkal, csupán többet kell rájuk mosolyogni. Ezt azonban nem úgy kell megtenni, ahogy emberként szoktuk: helyette össze kell húzni a szemünket, és lassan pislognunk.

A macskánk pontosan tudja, mikor beszélünk hozzá, és mikor embertársainkhoz

Ebből pedig az következik, hogy a macskák is erősen tudnak kötődni a gazdijukhoz.

Egy korábbi tanulmányban azt vizsgálták a kutatók, mi történik, ha így viselkedik az ember a macskával. Kiderült, az állat egy idő után elkezdett közeledni az emberhez, függetlenül attól, hogy idegen vagy ismerős volt-e neki. Karen McComb, a brit Sussexi Egyetem pszichológusa szerint ez a viselkedés olyasmi, amit már eddig is sejtettek a macskatartók, most azonban bizonyítékot is sikerült találni rá.

A macskatulajdonosok szerint ez a fajta viselkedés azt mutatja az állat felé, hogy nyitottak és barátságosak vagyunk, ezért a pszichológusok két csoporttal egy kísérletbe kezdtek, hogy ezt az állítást bizonyítsák, vagy épp cáfolják.

A mesterséges intelligenciától cuki macskákat kértek, erre ezt dobta a gép - fotó

A világ egyik legaranyosabb állatáról rengeteg adat alapján csak tud néhány aranyos képet csinálni a mesterséges intelligencia - gondolta a fejlesztő, aztán vélhetően megijedt az eredménytől.

Az első kísérletben 14 háztartásból összesen 21 macskára pislogtak rá: miután az állat elhelyezkedett, a résztvevőket arra kérték, hogy üljenek le tőlük egy méterre, és barátságosan pislogjanak rá az állatokra. A reakciókat kamerákkal figyelték meg, és arra jutottak, hogy a macskák nagyobb valószínűséggel pislognak lassan az emberre, miután az ember lassan pislogott rájuk, mint amikor semmilyen interakciót nem mutatott az ember.

A második kísérletben 8 háztartás 24 macskája vett részt. Ezúttal azonban nem a tulajdonosok, hanem idegenek próbálták felvenni a kapcsolatot a macskákkal. Kiderült, a macskák sokkal nagyobb valószínűséggel közeledtek az emberhez, ha az pislogott rájuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!