szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, egyre több akadály áll annak útjában, hogy a Microsoft lebonyolíthassa történetének legnagyobb felvásárlását, a Call of Dutyt, Diablót vagy éppen a Candy Crush videójátékokat fejlesztő Activision Blizzard fejlesztőcég bekebelezését. Egyre több ország hatósága jelzi, nem szívesen engedné az akvizíciót. Legutóbb az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága jelezte, nem tetszik a felvásárlás ötlete.

Az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (FTC) a vállalati felvásárlások elsődleges szabályozó szervezete hazájában. Fel lett adva számára a lecke a Microsoft azon ötletével, hogy története legnagyobb üzleteként 68,7 milliárd dollárért felvásárolná a Call of Duty sikerjátékot is jegyző Activision Blizzard videójáték-gyártót.

Wikimedia/Dinosaur918

Bár úgy tűnhet, hogy az üzlet megkötése csak megállapodás kérdése a két fél között, a valóságban ennél jóval bonyolultabb a helyzet. Több ország hatósága is jelezte, hogy fenntartásai vannak az akvizícióval kapcsolatban. Legutóbb például – írja a Politico –  épp az említett FTC, amelyik valószínűleg trösztellenes pert indít, hogy megakadályozza a felvásárlást. A per lenne egyébként az FTC eddigi legnagyobb lépése Lina Khan elnök vezetése alatt, annak érdekében, hogy megfékezze a világ legnagyobb technológiai vállalatainak hatalmát.

Üzent egyet az Európai Bizottság egyik vezetőhelyettese, de lehet, hogy nem kellett volna

Meglehetősen nagy felzúdulást keltett az Európai Bizottság egyik munkatársának tweetje, amelyből kiderül, milyen játékkonzolt használ. Kár, hogy ezt pont akkor tette, amikor az EU a Microsoft-Activision akvizíció ügyében vizsgálódna.

Az ügylet megtámadására irányuló per egyelőre még nem kőbe vésett, ugyanis az FTC négy biztosa még nem szavazott, azonban a bizottság munkatársai szkeptikusak a vállalatok érveit illetően. Az FTC aggodalmainak középpontjában az áll, hogy az Activision felvásárlása tisztességtelen lökést adhat a Microsoftnak a videójáték-piacon. A Microsoft Xboxja a harmadik helyen áll a Nintendo Switch és a Sony PlayStation konzolja mögött. A Sony az ügylet elsődleges elutasítója lett, és azt mondta az FTC-nek és más országok szabályozó hatóságainak, hogy ha a Microsoft olyan sikerjátékokat tenne ki, mint a Call of Duty, akkor a Sony jelentős hátrányt szenvedne.

Erre persze már a Microsoft is reagált, azzal vádolva a Sonyt, hogy öncélú kijelentéseket tesz, hogy megőrizze első számú pozícióját a játék terén. „Nem hiteles az a felvetés, hogy az egyértelmű és tartós piaci erővel rendelkező Sonyt a három konzolversenytárs közül éppen a legkisebb, az Xbox zárhatja ki a piacról, csak mert elveszíti a hozzáférést egy címhez.” A Microsoft azt is mondta, hogy többször megígérte, hogy a Call of Duty elérhető marad a Sony PlayStationjén, ráadásul a játék jelenleg egyetlen előfizetéses szolgáltatásban sem érhető el, és ha a jövőben hozzáadnák az Xbox szolgáltatáshoz, az nem ártana a Sonynak.

A hatóságok után a Sony is összevonta szemöldökét a Microsoft Activision-felvásárlása miatt

Nem mondható, hogy egyszerű volna a Microsoft dolga az Activision Blizzard videojáték-gyártót célzó felvásárlásának ügyét illetően. Legutóbb a Sony emelt komoly kifogásokat, és nagyon is megalapozottan.

Az FTC akár már a következő hónapban tovább léphet az ügyben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!