Rájöttek a tudósok, hogyan védik ki a baktériumok az antibiotikumok hatását

A kutatók szerint a Streptococcus képes arra, hogy a szervezetből vegyen fel tápanyagot a szaporodásához akkor, amikor az antibiotikum épp ezt akarja legátolni.

  • hvg.hu hvg.hu
Rájöttek a tudósok, hogyan védik ki a baktériumok az antibiotikumok hatását

Ausztrál kutatók egy új mechanizmust fedeztek fel, amely lehetővé teszi a baktériumoknak, hogy rezisztenssé váljanak az antibiotikumokkal szemben – számolt be róla az IFLScience. A vonatkozó publikáció a Nature-ben jelent meg.

A tudósok egy, laboratóriumi vizsgálattal egyelőre nem kimutatható folyamatot figyeltek meg az A csoportba tartozó Streptococcus – a torokgyulladást okozó – baktériumnál. Mint írják, a baktérium tápanyagot szív fel a gazdaszervezetből, így lehetővé válik, hogy kikerülje az antibiotikumos kezelést.

Ahhoz, hogy a baktériumok növekedni és szaporodni tudjanak, folsavakat termelnek. Az úgynevezett bakteriosztatikus antibiotikumok ezt meggátolják, így akadályozva meg, hogy elszaporodjanak. A kutatók azt találták, hogy a Streptococcus a szervezetből szívta el ezeket akkor, amikor az antibiotikum blokkolta a folsav termelését. Mindez a fertőzést is súlyosbíthatja.

Hétköznapi szerrel el lehet pusztítani a szuperbaktériumokat, melyek ellen az antibiotikumok hatástalanok

Az új antibiotikumok kifejlesztése gyakran évekbe telik és dollármilliókba kerül, ráadásul egyre több esetben hatástalanok a szuperbaktériumok ellen. Kutatók úgy találták, hogy a hétköznapi élelmiszerekben is gyakran használt édesítők két rezisztens baktérium ellen hatásosak lehetnek.

Timothy Barnett, a kutatócsoport vezetője szerint a rezisztencia sokkal súlyosabb járvány, mint a koronavírus okozta pandémia. A számítások szerint 2050-re évente 10 millióan halnak majd meg emiatt, arról nem is beszélve, hogy milyen irgalmatlanul nagy összegbe kerül majd a világnak a rezisztencia elleni harc.

„Antibiotikumok nélkül egy olyan világgal nézünk szembe, ahol nem lesz mód a halálos fertőzések megállítására, a rákos betegek nem részesülhetnek kemoterápiában, és az emberek nem kaphatják meg az életmentő műtéteket” – emelte ki Barnett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?