szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hetekben több olyan műtétet is végeztek az orvosok a Semmelweis Egyetemen, amely az eddiginél pontosabb beavatkozást tesz lehetővé.

Kelet-Közép Európában is egyedülálló navigációs rendszerrel gazdagodott a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlege. Az új eszköz az elsődleges és áttétes máj-, vese-, hasnyálmirigy-, tüdő- és csontdaganatok kezelésének tervezésében és pontosabb kezelésében nyújt segítséget, megkönnyítve egyebek mellett a nehezen hozzáférhető daganatok vagy áttétetek operációját is.

A készülék november elején érkezett meg a Semmelweis Egyetemre, az elmúlt hetekben már több mint 10 műtétet végeztek vele. Már a beavatkozás után egy hónappal végzett kontroll CT is igazolta az új, úgynevezett sztereotaxiás navigációs rendszerrel végzett műtét sikerességét az elsők között operált áttétes májdaganatos beteg esetében.

Ígéretes fájdalomcsillapítót fejlesztettek a pécsi kutatók

Sikeresen végezték el az első vizsgálatokat embereken azzal az új működési elven alapuló fájdalomcsillapító gyógyszerrel, amelynek kifejlesztése a Pécsi Tudományegyetem és a Semmelweis Egyetem szakembereinek köszönhető.

Az orvosoknak a gép megmutatja, hogy hol van pontosan a daganat, sőt oda is vezeti őket, így a műtétek sokkal precízebben végezhetők el. Emellett pontosabban lehet meghatározni a kezelést, a kezeléshez szükséges tű bevezetését, így az operáció rövidebb ideig tart és gyorsabban felépül a beteg. Egy 67 éves nőt például novemberben műtöttek meg, két nappal később pedig már el is hagyhatta a kórházat.

„Fontos, hogy a beteget altatásban kezeljük, ezáltal a teste mozdulatlan legyen, így a tűt pontosan oda tudjuk beszúrni, ahol ezt a tervezéskor kijelöltük. A beavatkozás végeztével egy új szoftvernek köszönhetően az ellenőrző program összeveti a tervet az eredménnyel, és pontosan színkódolva, 3D-ben leképezi az eredményt, megjelölve, hogy hol van még esetleg olyan terület, ahol élő daganatsejtek lehetnek, ezt a területet még ekkor kezelni tudjuk” – mondja Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlegének vezetője.

Javított a helyezésén, a világ legjobb egyetemei között a Semmelweis

A Semmelweis Egyetem a 2021-es 55. helyről a 43. helyre lépett elő a világ legjobb egyetemeit rangsoroló listán a Kardiológia és kardiovaszkuláris rendszer kategóriában.

Jelenleg 15 ország 43 centrumában használnak ilyen sztereotaxiás navigációs rendszert. A több mint 100 millió forint értékű eszközt az egyetem saját forrásból szerezte be.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!