szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA nemcsak tudományos műszerekkel szerelte fel az Orion űrhajót, a mérnökök hagytak ott néhány üzenetet is.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Néhány napon belül visszatér a Földre a NASA Orion űrhajója, ami azt is jelenti, hogy lezárul az Artemis I küldetés. Ha minden jól megy, néhány éven belül indulhat majd az Artemis II, amikor már nemcsak az űrhajó, de néhány űrhajós is eljuthat a Holdig.

Hogy milyen útja volt az Orionnak, arról néhány lélegzetelállító felvételt már láthattunk, hála azoknak a kameráknak, amiket a NASA a napelemekhez szerelt fel. Kamera azonban nemcsak az Orionon kívül, de belül is van.

Ennek a felvételét figyelték meg alaposabban a szemfüles internetezők, akik néhány easter egget, vagyis elrejtett érdekességeket fedeztek fel a kapszula belsejében. Ehhez érdemes szemügyre venni az alábbi képet, vagy ha ez túl kicsi, akkor megnézni az eredeti méretű verziót. A kép után eláruljuk, miket vettek eddig észre.

NASA

Először is érdemes megnézni a középső konzol felett lévő fehér fémvázat. A rajta lévő csíkok nemcsak véletlenszerű felfestések, hanem morzekódok:

-.-./…./.-/.-./.-../../.,

ami annyit tesz, hogy Charlie.

A Charlie pedig nem más, mint Charlie Brown, aki Snoopy barátja a képregényekben. És ha már Snoopy, őt is megtaláljuk – mint a küldetés kabalafiguráját – az amerikai zászló alatt.

Ha Snoopytól jobbra nézünk, akkor a fémváz egyik fehér részén láthatunk egy sárga post-it cetlit. Erre a CBAGF betűket írták, amelyek felett rövidebb és hosszabb vonalakat látni. Ez egy zenei jelölés, ami Kaye Ballard örökzöld slágerét, a Fly Me To The Moon című dal első sorát jelöli.

A kép jobb szélén egy másik matricát is találni, amin egy piros madár látszódik. Nem biztos, de valószínűleg egy sast ábrázol, utalva ezzel arra a leszállóegységre, ami Neil Armstrongot és Buzz Aldrint vitte a Holdra, még 1969. július 20-án.

Lehetséges, hogy még több ilyen rejtett jel van a fedélzeten, de ezeket egyelőre még nem jelezte senki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!