szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán Yamagata Egyetem kutatóinak mostanra sikerült azonosítaniuk azt a 168 Nazca-vonalat, amit még 2019-ben és 2020-ban fedeztek fel.

A perui Nazca-vonalak 1994-ben kapták meg az UNESCO világörökségi státuszát, ám akkor még csak harmincat sikerült azonosítani a földi alakzatok közül. Ez a szám azóta jelentősen bővült, a régészek pedig most újabb 168 geoglifa felfedezését jelentették be.

Az újonnan azonosított műalkotásokat a japán Yamagata Egyetem kutatói találták meg még 2019 júniusa és 2020 februárja között. A szakemberek drónok és más technikák segítségével többek között emberek, kígyók, macskafélék, gyilkos bálnák, madarak és tevefélék alakjait vélték felfedezni a vonalakban – írta meg az IFLScience.

Halszerű lény
Yamagata Egyetem
Kétfejű kígyó és emberszerű alakok
Yamagata Egyetem

A lap szerint valamennyi kép a nazcai kultúrához kapcsolódik, és feltehetően i. e. 100 és i. e. 300 között készült. A vonalak úgy jöttek létre, hogy a sötét sziklákat és kavicsokat eltávolították, így előbukkant a fehér homokos réteg. Mivel ez az alréteg mészben gazdag, így szerencsére az időjárás sem tett kárt az alkotásokban.

37 méteres Nazca-macskára bukkantak Peruban

Az évek során számos Nazca-vonalat azonosítottak a tudósok, de a világ egyik legismertebb nevezetessége máig munkát ad nekik. Most már a gépi technológia is hatékonyan segíti a rejtélyes vonalak felfedezését, és talán megértésüket is.

Az említett 168 geoglifa közül öt kivételével mindegyik viszonylag kicsi. Ezeket egy útvonal mentén készítették el, így minden bizonnyal a tájékozódást is segítette a sivatagban.

A kutatók azt tervezik, hogy az egész területet átvizsgálják, hogy további geoglifákra bukkanjanak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!