szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre csak egereken tesztelték, de eléggé biztatók azok a kísérleti eredmények, amelyek során génterápiával kezelt egereket gyógyítottak meg a szívinfarktus után.

Jó úton haladnak a kutatók afelé, hogy a jövőben lehetséges legyen megelőzni a szívrohamot – számolt be róla az Interesting Engineering. A tudósok a Cell Stem Cell című folyóiratban megjelent publikációban azt írják, a zebrahalak azon képességét, amivel regenerálják a szívüket, sikeresen kombinálták a humán génterápiában használt vírusvektorokkal.

Ahhoz, hogy bizonyos állatok képesek legyenek regenerálni egy-egy testrészüket, a gének nagyon pontos működésére van szükség. Ellenkező esetben vagy soha nem állna le a növekedés, vagy előfordulhat, hogy olyan helyeken is megindul, ahol nem volna szabad.

A tudósok a kutatásaikhoz a zebrahalak DNS-ének egyik szegmensét, a TREE-t vizsgálták. Ez a károsodások kimutatásáért és a javításban részt vevő gének aktiválásáért felelős, hogy a regeneráció egy adott helyen megtörténhessen. A gyógyulási folyamat végén a génaktivitást is leállíthatja. Kiderült, a zebrahal mellett a folyamatot szabályozó összetevőket muslicákban, férgekben és egerekben is megtalálták.

Van, ahol már használják a szívroham túlélésére reményt adó appot

Lehet, hogy épp a szomszédja menti majd meg annak az életét Dániában, aki szívrohamot kap. Az országban ugyanis nemrég engedélyezték egy igen hasznos svéd alkalmazás széles körű használatát.

A kutatók különböző zebrahalak DNS-ének részletét építették be az egerek embriójába, majd meg is jelölték azokat. Ennek köszönhetően amikor egy sérülésnél működésbe léptek, elszíneződtek az aktivitásban érintett szövetek.

A szakemberek ezután kezdték el vizsgálni, hogy vírusvektorok segítségével be lehet-e juttatni ezt a szabályozót a már felnőtt egerekbe. Azt találták, hogy ha egy héttel az infarktus előtt ez megtörténik, akkor a regenerációért felelős gének aktivitása fokozódik. Az is kiderült azonban, hogy a kezelés akkor is hatékony, ha azt 1–2 nappal az infarktus után adják az állatnak.

A kutatók következő lépése, hogy jobban megértsék, pontosan hogyan működik a regenerációs folyamat. Ha ez sikerül, az megnyithatja az utat, hogy aztán biztonságosan teszteljék azt más állatokon, később pedig embereken.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!