Valószínűleg mindenki tapasztalta már élete folyamán a fülzúgást valamilyen formában. A különböző hangokat halló betegekben egy a közös: a hang nem kívülről, a környezetből érkezik.
Bradley Kesser, a Virginiai Egyetem fültani és neurológiai professzora a The Conversation nevű lapban elmondta: az Egyesült Államok lakosságának körülbelül 15 százaléka tapasztalja a fülzúgást, ami több mint 50 millió embert jelent.
A krónikus fülzúgással több mint 20 millióan küzdenek, az extrém változattal pedig 2 millió. A szakember tapasztalatai szerint a probléma elsősorban a középkorúakat érinti, de olykor fiatalabbak is szenvednek tőle.
Hogy mi okozza ezt a zajt, pontosan nem tudni, vannak kutatók, akik szerint a fülben keletkezik, míg mások szerint az agyban. Jelenleg sajnos gyógymód sincs rá, ám a hallásspecialisták sokat tehetnek a probléma enyhítéséért.
Míg a fülzúgás kapcsán sok a rejtély, egyes kutatók szerint a hangos zajnak kitettség (fegyverek, elektromos szerszámok, koncertek) is kiválthatja. Akár egyetlen hangos zaj – az úgynevezett akusztikus trauma – kiválthatja ezt, ám jellemzően csak átmenetileg.
Az egyéb kiváltó okok közé tartozik az orrmelléküreg-gyulladás, a hőemelkedés, az érzelmi stressz, egyes gyógyszerek (például az aszpirin, az ibuprofen, és a nem szteroidalapú gyulladáscsökkentők), valamint a koffein, a nikotin és az alkohol. Mint Kesser írta, amikor az emberek abbahagyják ezek fogyasztását, a fülzúgás jellemzően magától eltűnik vagy legalábbis csökken.
A fülzúgástól szenvedőknek a professzor alapos fülvizsgálatot ajánl, hogy kizárhatóak legyenek az olyan egyszerű okok, mint például a fülzsír felhalmozódása, vagy valamilyen fertőzés vagy lyuk a dobhártyán. Szintén ajánlja az átfogó hallásvizsgálatot is. Sok beteg, mire orvoshoz fordul, már stresszel, ami tovább fokozza a fülzúgást.
Kesser azonban leszögezi: nagyon fontos, hogy egy orvos megnyugtassa a betegeket, hogy ez a jelenség nem életveszélyes, és nem is valamilyen komolyabb betegség jele, tünete.
A szakember szerint a probléma akár egyszerűen is kezelhető: elnyomható a fülzúgás például erre tervezett YouTube-videókkal, léteznek ilyen okostelefonos applikációk és vannak, akik számára a légkondicionáló, ventilátor, tévé vagy rádió hatékonyan enyhíti a fülzúgást. Vannak fülbe illeszthető eszközök is, vagy egyes antidepresszánsok és szorongásoldó gyógyszerek is működhetnek. Kesser szerint a kognitív viselkedésterápia is lehet segítség.
Fontos azonban – figyelmeztet a professzor –, hogy aki pulzáló hangokat hall az egyik vagy mindkét fülében, forduljon orvoshoz. Ez a fül közelében lévő egyik véredény problémáját jelezheti, ez azonban kezelhető.
Akik tompa vagy kattogó hangot hallanak, szintén alaposabb vizsgálatra szorulnak, ahogyan azok is, akik felébrednek ilyen hangokra: ez egy ritka fülzúgásprobléma jele lehet.
Végül néhány jó hírrel is szolgált a szakember: sok esetben az idő is segíthet. Bár hónapokig vagy akár évekig is eltarthat, de egy bizonyos pont után a probléma jellemzően magától megoldódhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.