Meglehetősen furcsa jégdarabok jelentek meg nemrég a skóciai Bladnock folyó vizén, miután az Egyesült Királyságban fagypont alá esett a hőmérséklet. A Twitterre felkerült fotókból és videókból jól látni, hogy a képződmények kör alakúak, olyanok, mintha jégből készült palacsinták lebegnének a vízen.
Az IFLScicece azt írja, az Egyesült Királyságban a közelmúltban lezajlott hidegbetörés idején az ország nagy részén fagypont alatti hőmérséklet uralkodott. December 12-e volt a leghidegebb nap 2010 óta, a legalacsonyabb hőmérséklet –17,3 Celsius-fok volt a skóciai Braemarban.
A szakemberek úgy vélik, hogy a szokatlan jegesedés ennek a hirtelen lehűlésnek az eredménye. A lap azt írja, az Egyesült Királyság más részein is lehetett ilyen jelenséggel találkozni, így valószínűleg az ország teljes területén hasonló volt a helyzet.
A jelenség egyébként nem új keletű, de ilyen képződmények általában a Balti-tengeren és az Antarktisz környékén képződnek. Néha azonban az Egyesült Államokban és Kanadában, a Nagy-tavakon is találkozni hasonlóval.
A klímaváltozás hatására olvadásnak indult gleccserek nyomában tavak keletkeznek, mint például az Ausztriában lévő Pasterze-glecser előterében. A tó mérete 2010 óta meghatszorozódott és 30 hektárosra növekedett - közölte a Grazi Egyetem. Az intézmény kutatói felmérik a tó mélységét és a Pasterze benne elolvadt jegét.
A kör alakú jegesedés két, egymástól nagyon eltérő feltételrendszer eredményeként alakulhatnak ki. Létrehozhatják őket jégdarabokat képező hullámok is, amikor a hullámok egymáshoz csapódnak. Ilyenkor a jég kerek formájú lesz, és lassú növekedésnek indul. A szélek körüli peremek akkor alakulnak ki, amikor a hullámból érkező víz megfagy, így hozva létre az újabb gyűrűket.
Egy másik lehetőség, hogy ha a víz felszíne nyugodt, akkor a tetején lévő „hab” elkezd megfagyni. Az így megdermedt részek örvényleni kezdenek, emiatt pedig nőni kezd a kör alakú jég.
A szakemberek szerint annak ellenére, hogy masszívnak tűnnek, valójában rendkívül törékenyek ezek a jégdarabok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép: Twitter / Scottish Invasive Species Initiative)