szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerencsésnek mondhatja magát az, ki még sosem élte át a másnaposság kínzó élményét. És ehhez még absztinensnek sem kell lennie, ugyanis a macskajaj nem egyformán érinti az embereket.

Aktuális téma az ünnepi napokban: egy (vagy inkább több) pohár pezsgő, pálinka vagy bor, sör igazán fokozza a hangulatot, csak épp másnap reggel jön a kijózanodás fejfájással, hányingerrel, egyszóval a kínzó másnapossággal. Ez a kellemetlenség azonban nem mindenkit érint egyformán, vannak, akik ugyanolyan mennyiségű alkohol elfogyasztása után csak enyhe másnaposságot éreznek, sőt az emberek 5 százaléka át sem éli ezt az „élményt”. A kutatók egy ideje már vizsgálják azokat a biológiai és pszichológiai jelenségeket, amelyek befolyásolhatják a másnaposságot – ezt foglalta össze a The Conversation cikkében Craig Gunn, a Bristoli Egyetem pszichológusa

Kiderítették például, hogy az ALDH2 gén mutációjával rendelkező embereket súlyosabban érint a másnaposság. A mutáció miatt az alkoholt lebontó enzim aktivitása jelentősen csökken, emiatt mérgező acetaldehid halmozódik fel, erősítve a másnaposság tüneteit.

Az életkor is a nem is befolyásolhatja a másnaposságot. A közelmúltban 761 holland alkoholfogyasztó körében végzett online felmérés azt találta, hogy a másnaposság súlyossága az életkorral csökken. A szerzők különbségekről számoltak be a másnaposság súlyosságában a férfiak és a nők között, és nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk. A nemek közötti különbségek nagyobbak voltak a fiatalabb alkoholfogyasztók körében, és a fiatal (18-25 éves) férfiak általában súlyosabb másnaposságról számoltak be, mint a fiatal női alkoholfogyasztók. Jelenleg azonban nem ismert ezen eltérések oka.

Bizonyos pszichológiai tulajdonságok is összefüggésbe hozhatók a másnaposság megtapasztalásával. A szorongás, a depresszió és a stressz mind-mind összefügg a súlyosabb macskjajjal. Lehet, hogy az is hozzájárul a tapasztalatok változatosságához, hogy miként birkózik meg valaki a kedvezőtlen helyzetekkel. A fájdalom katasztrofizálása kifejezés arra utal, hogy mennyire hangsúlyozza valaki a fájdalom negatív élményét. Akik nagyon, azok súlyosabb másnaposságról számoltak be, ami arra utal, hogy negatív tüneteikre összpontosítanak, és esetleg így elerősítik azokat. Más tanulmányok azt is kimutatták, hogy azok, akik nem hajlandók szembenézni a problémáikkal, általában gyötrőbb másnaposságot tapasztalnak.

Miért keresik hiába a másnaposság ellenszerét? Tanácsok „bajba" jutottaknak

Nem lehet a részegség mindegyik kellemetlen tünetét orvosolni, és nem is biztos, hogy érdemes lenne ezzel megkönnyíteni a túlzott alkoholfogyasztást.

Az érzelemszabályozás egy másik kulcsfontosságú pszichológiai mechanizmus, amely segít a nehéz helyzetek kezelésében az érzelmi élmények hatékony kezelésével és reagálásával. Bár a másnapos emberek arról számoltak be, hogy nehezebben tudják szabályozni az érzelmeiket, ez valójában nem így van. A kutatások szerint ezek a résztvevők ugyanúgy képesek kontrollálni az érzelmi reakcióikat, mint azok, akik nem voltak másnaposak.

És hogy van-e gyógyszer a másnaposságra a jól bevált házi praktikák mellett? Nos, a kutatók azonosítottak már néhány olyan természetes vegyületet, amelyek enyhíthetik a másnaposság általános tüneteit, azonban még további kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy vajon tényleg javasoltak-e ezek a kezelésre. Addig is ki-ki maga döntheti el, mi a legjobb stratégia számára a másnaposság enyhítésére. És persze még mindig lehet választani a legbiztosabb megoldást: az alkohol kerülését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!