szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy amerikai kutatócsapat jelenleg az antarktiszi jégből vesz mintákat, hogy tanulmányozzák a 2–3 millió évvel ezelőtti klímaváltozást.

Egy csapat tudós nemrég azért indult el a Déli-sarkra, hogy az antarktiszi jégréteg mélyéről vegyenek mintát. Ez a Föld legősibb jégrétege, amiből nemcsak a bolygónk története rajzolódhat ki, de választ kaphatunk például a klímaváltozással kapcsolatos kérdésekre is.

A csapat egyik tudósa, Austin Carter, a kaliforniai Scripps Institution of Oceanography doktorandusz hallgatója egy lenyűgöző timelapse-videót osztott meg arról, hogy miként néz ki valójába a hatalmas jégpáncél.

A videóban azt látni, ahogy a kamerát egy 93 méter mély üregbe engedik le, igen nagy sebességgel, a látvány pedig szédítő. Ereszkedés közben jól látni, hogyan változik a kelet-antarktiszi Allan Hillsben található jégpáncél színe és felszíne. Az itteni jégről a kutatók úgy vélik, hogy két-három millió évvel ezelőtt keletkezett, így lenyűgöző betekintést nyújt a múltba.

(A videó megtekinthető itt is.)

Az Antarktiszon jelenleg is zajló expedíciótól a szakemberek azt remélik, hogy összegyűjthetik a régió legrégebbi jégmintáit. A cél, hogy adatokat gyűjtsenek a benne őrzött ősi éghajlati körülményekről. Emellett a mély üregek segítségével az is könnyebben felderíthető lehet, hogy pontosan mi van a jég alatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép forrása: Austin Carter / Storyful)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!