szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lengyel Adam Mickiewicz Egyetem kutatói több burgonyafélét is megvizsgáltak, a bennük lévő mérgező anyagokról pedig kiderült, hogy bizonyos dózisban valószínűleg gyógyszerként is lehetne őket alkalmazni.

Az orvostudomány és a technológia fejlődésének köszönhetően az orvosoknak ma már több módjuk is van arra, hogy kezeljék a daganatos betegeket. A kezelésekkel azonban még mindig az a baj, hogy károsíthatja az egészséges sejteket is, és gyakran nagyon komoly mellékhatásaik vannak.

A lengyel Adam Mickiewicz Egyetem kutatói éppen ezért olyan gyógyszerek után kezdtek kutatni, amelyeknek kevésbé lehet káros a mellékhatásuk. Ehhez az úgynevezett glikoalkaloidokat vették górcső alá. Ezek számos zöldségben, például a burgonyában és a paradicsomban is megtalálható bioaktív anyagok, és jelenleg úgy tűnik, érdemes lenne őket közelebbről is megvizsgálni – számolt be a Frontiers in Pharmacology című szaklapban publikált dolgozatról az Interesting Engineering.

A kutatócsoport összesen öt glikoalkaloidot – a szolanint, a chakonint, a szolazonint, a szolamargint és a tomatint – vizsgálta meg. Ezek a burgonyafélékben (Solanaceae) találhatók meg.

Most derült ki, hogy egy ausztrál növény a rákkezelésben is nagy segítséget jelenthet

Az Eremophila galeata leveleit a régi időkben is felhasználták orvosi célokra, de egy új vizsgálat szerint a belőle kinyert nedvek is jótékony hatásúak.

A burgonyafélék között sok a mérgező növény, köszönhetően az alkaloidoknak. Ezeket azért termeli a növény, hogy megvédje magát a növényevő állatoktól. A korábbi kutatások azonban azt mutatták, hogy a méreg a megfelelő dózisban gyógyszerként funkcionálhat.

A glikoalkaloidokról ismert, hogy gátolják a rákos sejtek növekedését és elpusztítják azokat. Éppen ezért óriási potenciál rejlik bennük a jövőbeni kezelések kapcsán. A számítógépes szimulációk azt mutatták, hogy ezek nem mérgezőek, és nem veszélyesek a DNS-re, ugyanakkor valamilyen negatív hatása lehet a reproduktív szervekre.

A kutatók azt remélik, hogy az alkalmazásával a kombinált terápiák során nagyobb esélyt kaphatnak a túlélésre és a gyógyulásra a rákos betegek.

A koronavírus-védőoltás után a BioNTech igazi nagyágyúja: a rák elleni vakcina

A koronavírus-oltás csak sikeres kitérő a BioNTech rákkutatóinál.

A szakemberek szerint jelenleg a szolanint és a chakonin lehet az, amely eredményes lehet a gyógykezelések során. A szolanin megakadályozza, hogy a potenciálisan rákkeltő vegyületek rákkeltő anyagokká alakuljanak át a szervezetben. Ezenkívül a leukémiás sejtek egy bizonyos típusán végzett kutatás kimutatta, hogy a szolanin terápiás dózisban alkalmazva elpusztíthatja a rákos sejteket.

A chaconine alkalmas a szepszis kezelésére, mivel gyulladásgátló hatása van.

Ezek mellett a szolamargin gátolja a májrák-sejtek szaporodását, és a rákos őssejteket célozza meg, amelyek várhatóan jelentős szerepet játszanak a rákos gyógyszerekkel szembeni rezisztenciában. Ezért kiegészítő kezelésként kulcsfontosságú lehet.

Nagyon jó hír jött: áttörést érhettek el a hasnyálmirigyrák gyógyításában

Állatkísérletek során áttörést érhettek el a hasnyálmirigyrák gyógyításában izraeli kutatók - írta a The Times of Israel.

Emellett a paradicsomban is megvan a lehetőség, hogy a jövőben felhasználják a gyógyászatban, mivel a tomatin segít a szervezetnek szabályozni a sejtciklust, így képes elpusztítani a rákos sejteket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!