szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Iowai Egyetem kutatói szerint a halolaj fogyasztása olyan láncreakciót indíthat be a szervezetben, ami végül hajvesztéshez vezethet.

Különleges kapcsolatot talált Bing Li, az amerikai Iowai Egyetem immunológusa által vezetett kutatócsoport a hajhullás és az omega-3 zsírsav felhalmozódása között – számolt be róla a The Scientist. A szakember csapatával eredetileg rákkutatással foglalkozott, ám amikor az étrend miatt kialakuló elhízást és rákos megbetegedést kutatta, azt találta, hogy az omega-3 zsírsavakat fogyasztó egerek „kopaszodni” kezdenek.

A Cell Reports című tudományos lapban közölt tanulmányban Li és munkatársai részletesen leírták azt a mechanizmust, melynek következtében a halolaj fogyasztása az egereknél a szőr elvesztésével jár.

Cell Reports

Rui Yi, a Nothwestern Egyetem kutatója szerint a mostani lehet az első olyan tudományos munka, amely szerint a halolajat tartalmazó étrend hajhulláshoz vezethet.

A felfedezés kérdéseket vet fel a halolaj bevitelével kapcsolatban, amelyet az ember egészsége szempontjából egyébként előnyösnek tartanak.

A halolaj leginkább omega-3 zsírsavakból áll. Ez a többszörösen telítetlen zsírsavak egy csoportja, amelyet kiegészítőként forgalmaznak, hogy csökkentsék az olyan betegségek kockázatát, mint a szívbetegség és az asztma, de az ízületi fájdalmak enyhítésére is alkalmas lehet.

Li eredetileg azt próbálta megvizsgálni, hogy a különböző zsírok hogyan befolyásolják az elhízást, valamint az azzal összefüggő daganatnövekedést. A kísérlet során az egerek egy csoportját sok halolajat tartalmazó táplálékkal etetett, míg egy másik csoportot növényi alapú, olajos kakaóvajat tartalmazó magas zsírtartalmú étrendre állított rá. Mindkettőt egy alacsony zsírtartalmú étrenden élő kontrollcsoporthoz hasonlította.

Hullik a haja, nem kívánja a szexet? Ez long-Covid is lehet a kutatók szerint

A Birminghami Egyetem munkatársai szerint a hosszú lefolyású Covidnak nem csupán a fáradtság vagy a légszomj lehet a tünete.

A vizsgálat során a kutatók azt vették észre, hogy az omega-3 étrenden lévő egerek hátán a szőr jelentős mértékben hullani kezdett, míg a másik két csoportban ilyen jellegű változás nem volt tapasztalható. Kétszer is ellenőrizték az eredményt, és mindkétszer ugyanezt tapasztalták.

Mivel korábban nem készült még tanulmány a jelenségről, vizsgálni kezdték az omega-3 és más zsírsavak lerakódását. Azt találták, hogy előbbi a bőrben halmozódik fel. Mivel a hajhullás különböző típusai, így például a foltos hajhullás (alopecia areata) egy immunválasz eredménye, vizsgálni kezdték, milyen folyamat állhat a jelenség hátterében.

A publikáció szerint amikor a dermális makrofágok (a fehérvérsejtek egy csoportja) felveszik az omega-3-at, reaktív oxigénfajták (ROF) keletkeznek. Ezek különböző sejtpályákat aktiválhatnak, sőt toxikusak is lehetnek.

Ráállították a mesterséges intelligenciát a kopaszodásra, megtalálhatta az ellenszerét

A kutatók a mesterséges intelligencia segítségével találtak rá arra az anyagra, amelyik az egérkísérletekben vissza tudta állítani az állatok szőrzetét.

Kiderült, hogy a halolajat felvevő sejtek egy gyulladásos citokint (a sejtkommunikációban résztvevő jelzőmolekulát), az IL-36-ot kezdik el termelni. Ezek a szervezet más részeiből is vonzani kezdik a makrofágokat. Ezek már egy másik citokint, a TNF-et kezdik el termelni, ami apoptózist (sejthalál) okozhat. Ebben az esetben a TNF a szőrtüsző őssejtek pusztulását idézte elő, ezért hajhullást eredményezett.

A tanulmány szerzői szerint további kutatásra van szükség a jelenség alapos megértéséhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!