szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azt hihetnénk, hogy ha hétköznap kevesebbet alszunk a kelleténél, egy jó hétvégi alvással ellensúlyozhatjuk azt. A kutatók szerint azonban ez nem így működik.

Sokat hallani manapság az alváshiány egészségügyi kockázatairól, szív- és érrendszeri problémákat, a daganatos megbetegedések kockázatának növekedését, az immunrendszer működési zavarait társítják hozzá. Persze nem tud mindig mindenki eleget aludni, a krónikus alváshiány általános jelenség a fejlett országokban. Megoldásnak tűnhet a hétvégén pótolni a hétközben kimaradt órákat, azonban ez – állítják a kutatók – nem mindig hatékony.

A Business Insider szerint már csak azért sem egyszerű ez a kérdés, mert a kutatási eredmények is meglehetősen vegyesek ebben a témában. Vannak, akik szerint viszonylag egyszerűen orvosolható az alváshiány, de csak akkor, ha nem hagyjuk, hogy az „alvásadósságunk” túl nagyra nőjön.

A Menlo Park Psychiatry and Sleep Medicine alapítója, aki egyébként alvásgyógyászati szakértő, úgy gondolja, hogy a kelleténél egy órával kevesebb alvás egyórányi alvásadóssággal egyenlő. Egy pluszóra alvással tehát ez pótolható, azonban ha nagyon felhalmozódik az alváshiány, akkor előfordulhat, hogy már nem lehet pótolni, ezért is fontos, hogy ne hagyjuk elfajulni a dolgot – figyelmeztet a szakértő.

Flickr/Daniel Foster

Az alváshiány és az ebből való felépülési idő talán legérdekesebb eredményei egy 2016-os tanulmányból származnak, és némiképp ellentmondanak az előbbieknek. E szerint egy személynek az egy óra alváshiány pótlásához négy, hét-kilenc órás minőségi alvásra van szüksége. Tehát ha valakinek hétórányi alvásra van szüksége éjszakánként, de csak hat órát tud aludni a munkahét során, akkor szombatra már öt óra alvástartozást halmoz fel. Az említett tanulmány szerint ekkor 20 napig állandó, minőségi alvásra van szüksége ahhoz, hogy teljesen lenullázza az alváshiányt. Szóval a néhány órányi pluszalvás hétvégén még nem fogja megoldani a problémát. Persze ha csak hétvégén tud többet aludni, az még mindig jobb a semminél.

De akkor mit lehet tenni, ha tudjuk, hogy sokszor alszunk kevesebbet, mint kellene. A szakemberek szerint nem érdemes megvárni ilyenkor a hétvégét, sokkal inkább arra kell törekedni, hogy minél hamarabb pótoljuk a kiesett időt. Akár egy 20-30 perces szundítás is sokat tehet az ügy érdekében.

Alvásigényünk: csak még öt perc

A kevesebb nem több, a több viszont könnyen válhat kevesebbé. Az elmúlt hónapok kutatási eredményei az ideális alváshoz és a frissebb ébredéshez is mankóul szolgálhatnak.

Az idézett alvásgyógyászati szakértő szerint az alvás szereti a rendszerességet és a ritmust, azaz a legfontosabb, hogy beállítsunk egy alvási ütemtervet, és azt be is tartsuk. A következetes alvási ütemterv beállítása (azaz hogy a lefekvés és az ébredés mindennap ugyanakkor történjen) az egyik kulcsfontosságú tényezője az egészséges biológiai óra fenntartásának, ami hozzájárul a szervezet egészségéhez is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!