szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A C/2022 E3 (ZTF) kódjelű üstökös január 26-tól már szabad szemmel is látható, ahogy közeledik a Földhöz.

A C/2022 E3 (ZTF) üstökös az az égitest, amit utoljára a neandervölgyi emberek láthattak. Ahogy azt korábban megírtuk, január 26-án és 27-én a Kis Göncöl csillagképtől keletre, február 1-jén pedig a Sarkcsillag közelében kell majd keresnünk. Utóbbi időpont lesz az, amikor a legközelebb kerül a Földhöz.

Emiatt tehát érdemes kémlelni az eget – feltéve persze, hogy nem lesz felhős. A Bükki Csillagda egyik munkatársának szerencséje volt, néhány napja ugyanis sikerült lencsevégre kapnia az égitestet.

„A fotót egy Nikon Z6 13 mp expozíciós idővel, állványról, távcső nélkül, 23-án éjjel 23:30-kor a Bükki Csillagda tetőteraszáról készítette Varga-Verebélyi Erika csillagász, csillagászati tárlatvezető.”

Az üstököst nem sokkal korábban egy másik fotós is megörökítette. A portugál asztrofotós, Miguel Claro akkor fotózta le a C/2022 E3-at, amikor az a legközelebb járt a Naphoz, és megjelent a csóvája. Az üstököst késő este fényképezték le 108 millió kilométeres távolságban a portugáliai Dark Sky Alqueva Obszervatóriumtól – írja a Space.com.

A kép elkészítéséhez egy Takahashi FSQ-106ED teleszkópot használt a szakember, amihez egy Nikon D850 DSLR fényképezőgépet rögzített. Ezt ISO 2500-as értékre állította be.

A fotós összesen 29 fényképből rakta össze az üstökösről készült fotóját, amelyekhez 180 másodperces expozíciós időt használt. A képeket aztán a PixInsight 1.8.9-1-es és Photoshop CC 2023-as szoftverekkel szerkesztette össze.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!