szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakkarai piramisnál található nekropoliszban tárták fel az egyiptomi régészek azt a 15 méter mélyen lévő szarkofágot, ami egy 4300 éve mumifikált férfi maradványait rejti.

Egyiptomi régészek állítása szerint megtalálták az eddigi legrégebbi múmiát. A 4300 éves mumifikálódott maradványokat a közelmúltban tárták fel a Kairótól mintegy 24 kilométerre fekvő szakkarai piramis közelében folyó sírfeltárások során.

A Reuters beszámolója szerint a Hekasepesz nevű férfi mumifikálódott maradványaira egy 15 méteres akna aljában találtak rá, egy aranylevéllel borított mészkő szarkofágban. A kutatást végző csoport vezetője, Zahi Hawass szerint ez lehet Egyiptom legrégebbi és legteljesebb múmiája.

A maradvány az i.e. 2686 és 2181 közötti korszakból, az ötödik és a hatodik dinasztia idejéből származhat.

A kutatók több sírra is bukkantak a mostani ásatás során. A szakember szerint a legfontosabb sír Hnúmdzsefefé, aki a tisztviselők felügyelője, a nemesek vezetője, valamint Unas piramisegyüttesének papja volt. Sírját a mindennapi élet jelenetei díszítik.

Megfejthették az egyiptomi piramisok építésének egyik nagy titkát

A vizsgálatok alapján teljesen másként nézett ki a gízai piramisok építése idején a táj, mint most.

A második legfontosabb sír egy bizonyos Merié, akit a titkok őrzőjének neveztek.

A szakkarai lépcsőpiramis volt az első, amelyet 4700 évvel ezelőtt építettek Egyiptomban. A Szakkarában folyó ásatások során koporsókat, mumifikálódott oroszlánokat és még egy 2600 éves halloumi sajtot is találtak már. Rengeteg titok azonban máig feltáratlan maradt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!