szerző:
Tetszett a cikk?

Szupervékony kialakítás, végtelen kontrasztarány, 120 Hz-es frissítés. Többek közt ezek a Hisense 55A85H tévé jellemzői, mely egész korrekt áron kínál OLED életérzést. De vajon akad-e hátulütője?

Több mint egy évtized telt el azóta, hogy napvilágot láttak az első igazi OLED tévék, melyek közül az első példányok hazánkba 2013 végén érkeztek meg. Méregdrága portékák voltak ezek az 55 colos képátlójú és akkor még csak Full HD felbontású modellek, melyekért a kezdeti időkben nem kevesebb, mint 3 millió forintot kértek el.

Ehhez képest mostanra eljutottunk oda, hogy a nem túl kedvező gazdasági körülmények ellenére is már hatodáron kaphatunk az említetthez hasonló méretű, de már négyszer nagyobb felbontású OLED készülékeket.

Kipróbáltuk, hogy mire képes a gyakorlatban a Hisense középkategóriás újdonsága, a már bőven félmillió forint alatt hazavihető 55A85H.

László Ferenc

Kínából jöttem, mesterségem címere

A világpiacon jó ideje komoly erőkkel támadó Hisense 3 éve érkezett meg hazánkba és eleinte az alacsonyabb kategóriákban vetette meg a lábát. Ezt követően a kínai vállalat úgy döntött, hogy a drágább szegmensekben is előrukkol különböző modelljeivel, így aztán kijöttek a normál 4K és QLED tévék fölé pozícionált Mini-LED és OLED termékei.

Az abszolút csúcsot az OLED termékcsalád jelenti, mely jelenleg két modellt, az A9H-t, és a tőle hangzásban kicsit gyengébb és egyben olcsóbb A85H-t vonultatja fel. Utóbbi 48, 55 és 65 colos képátlójú változatokban készül, hozzánk egy 55-ös tesztpéldány érkezett.

László Ferenc

A Hisense 55A85H bármely nappali vagy hálószoba high-tech éke lehet, dizájn és összeszerelési minőség frontján ez a kínai tévé simán megüti az adott esetben sokkal drágább koreai és japán riválisok szintjét. A 21,5 kilogrammos készülék egy szépen lekerekített középső talapzaton áll és 50 fokban könnyen elforgatható a kívánt irányba.

Az oldalsó keretek mindenhol kellemesen vékonyak és maga a panel is szuperkarcsú, bár az alsó szekcióban a vezérlő elektronika és a csatlakozó aljzatok miatt azért némileg kiszélesedik a tévé háta. A szolid márkalogó nem középre, hanem a jobb alsó sarokba került.

László Ferenc

Koreai üdvözlet

A Hisense 2018-ban leplezte le első OLED televízióját, mifelénk azonban csak a közelmúltban bukkantak fel ezek a készülékek. Az összes ilyen modell közös vonása az LG-től származó OLED panel, a Hisense ugyanis egyelőre még nem gyárt saját kijelzőt. A hangsúly az egyelőrén van, ugyanis a tervek arról szólnak, hogy idővel saját OLED panelt is készít majd a vállalat, ami további árcsökkenést hozhat magával.

Felbontás tekintetében a Full HD-n már jó ideje túlléptünk, a drága 8K-nak pedig kevés a gyakorlati haszna, így mostanság lényegében minden, többek közt a Hisense tévéinek túlnyomó többsége is a 4K-ról szól. A 138 centiméteres képátlóval kombinált 3840x2160 pixel remek felbontást, kiváló képminőséget jelent, a Full HD tartalmakat egész hatékonyan Ultra HD-re skálázza fel a tévé.

László Ferenc

Háttérvilágításra a technológia adottságaiból kifolyólag nincs szükség, a feketék valódi mélyfeketék, a kontrasztarány gyakorlatilag végtelen. A 800 nites fényerő ugyan nem számít rekordmagasnak, és a szupermini LED-es háttérvilágításra épülő új Hisense-ek akár 1000 nitnél többre is képesek, azonban jelen tesztalanyunk nem igazán kritizálható emiatt.

A betekintési szögek hatalmasak, sokkal nagyobbak a LED-es LCD-kénél, nagy dinamikatartomány fronton pedig HDR10+, HLG és Dolby Vision támogatást egyaránt kapunk. A tévét elsősorban a Netflix különböző Dolby Vision tartalmaival nyúztuk, és kijelenthetjük, hogy egy ilyen OLED készüléken igen komoly élményt jelent a tévézés.

László Ferenc

Mit tud még?

A gyártó korábbi OLED-jeit sok kritika érte a 60 Hz-es HDMI-támogatás miatt, jelen tesztalanyunk viszont már ezen frissítési sebesség duplájára képes. A négy HDMI-port közül kettő 60, kettő pedig 120 Hz-es, így semmi akadálya annak, hogy az újgenerációs konzolokkal a lehető legjobb képminőség mellett szórakozhassunk. Külön játékmódot is kapunk, a 20 milliszekundumos input lag átlagosnak mondható.

Hátul egy USB 2.0, oldalt pedig egy USB 3.0 aljzatra lehetünk figyelmesek, továbbá említést érdemel többek közt az optikai hangkimenet, a kompozit bemenet, az Ethernet-port, a kétsávos wi-fi 6 és a Bluetooth támogatás. A DVB-T2/T/C/S2/S tuneres, CI+ 1.4 slotos tévé távirányítója műanyag készülékházas, egyszerűen kezelhető.

László Ferenc

Az üzembehelyezést okostelefonos applikáció segíti, és ennek révén adott esetben a hétköznapi használat is egyszerűbbé tehető.

A saját fejlesztésű Vidaa szoftver hatodik generációja gyorsan és stabilan teszi a dolgát, letisztult felhasználói felülete könnyen áttekinthető, de azért még nincs az LG-féle webOS szintjén, mely koreai szoftver ráadásul sokkal több alkalmazással bővíthető.

László Ferenc

Nem kell megijedni, a legnépszerűbb appok szinte mind elérhetők, a már említett Netflix mellett az Amazon Prime Video, az Apple TV+, a Disney+, a YouTube és a Twitch tartalmai is natív módon elérhetők. HBO Go sosem volt, HBO Max nincs, és egyelőre csak bízni tudunk abban, hogy az ezt követő újabb platformot végre már támogatni fogja a Hisense.

Hasznos extra a Dolby Vision IQ-val megspékelt szenzoros fényerőállítás, a hangvezérlés meglepően hatékonyan teszi a dolgát, és a maga kategóriájában a 60 W-os, hétsávos ekvalizeres hangrendszer is egész jó minőségűnek nevezhető, valamint a Dolby Atmos és a DTS Virtual:X kompatibilitás is adott. Az AirPlay és a Chromecast viszont kimaradt a repertoárból.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: általánosan jó minőség, kiváló OLED élmény, 120 Hz-es frissítés, nagy betekintési szögek.

: a fényerő lehetne picit magasabb, nincs HBO Max, lehetne olcsóbb.

Ha nem is mondható filléres tételnek, a Hisense 55A85H egész jó áron kínál OLED élvezeteket, a képminőségébe nehéz belekötni és a legújabb konzolok számára is remek társat jelent. Nem hibátlan, de ár/érték arányban egész korrekt produkciót ad elő.

Cikkünk írásakor az 55 colos kivitel mintegy 450 ezer forintos áron kelleti magát. A hasonló méretű LG A2 ugyan 70 ezer forinttal olcsóbb, de csak 60 Hz-es frissítésre képes, a már 120 Hz-es LG C2 480 ezer forinton nyit, a felsőbb kategóriás LG G2-ért pedig alaphangon 560 ezer forintot kell fizetnünk.

Amennyiben ennél olcsóbban szeretnénk szupermodern Hisense tévét, 330 ezer forintért jó vétel lehet a Mini-LED technológiájú 55U8HQ, melynek 460 ezer forintos a 65 colos kivitele.

Árban eggyel még lejjebb lépve a katari foci-vb hivatalos tévéjeként jegyzett 55U7HQ jön szembe, ez az ULED-es készülék 250 ezer forintba kerül.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!