szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA Cocao névre keresztelte el azt a Marson talált meteoritot, ami több millió éve lehet már a vörös bolygó felszínén.

Különleges kőzetre bukkant a NASA Curiosity nevű marsjárója január 27-én, vagyis a küldetése 3724-ik marsi napján a vörös bolygó felszínén. Kiderült, egy meteoritra bukkant a szerkezet, ami vas-nikkelből áll, és amit a NASA Cacao névre keresztelt el.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a meteorit 30 centiméter hosszú. A rover fotót is készített a kőzetről.

NASA / JPL-Caltech / MSSS

A NASA jelentése szerint a Cacao különbözik a környezetétől. A színe sötétszürke – ami kitűnik a vöröses marsi talajból –, ránézésre pedig jól látszik, hogy fémet tartalmaz. A kőzet egyértelműen meteorit, a felszínét ugyanis úgynevezett regmagliptek – barázdák és gödrök – borítják. Ilyen felszín akkor keletkezik, ha a tárgy áthalad a légkörön.

A regmaglipteket valószínűleg a forró gáz örvényei hozták létre, amik megolvasztották a kőzetet. Hogy pontosan hány éves lehet, nem tudni, de a szakemberek úgy vélik, több millió éve ott lehet a Mars felszínén. Számos vas-nikkel meteorit a Naprendszer keletkezésének hajnalán alakult ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!