szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közel 100 évvel a megtalálása után digitálisan „csomagoltak ki” egy 2300 éves, sértetlen múmiát egyiptomi szakemberek, és több különlegességet is találtak.

Egy magas státuszú, 2300 éve élt fiú múmiájába nyertek betekintést digitális módszerekkel kutatók. A Frontiers in Medicine folyóiratban bemutatott múmiát még 1916-ban találták Dél-Egyiptomban, eddig azonban egy múzeum alagsorában volt, nem végeztek rajta vizsgálatokat.

Sahar N. Saleem / Kasr Al Ainy Faculty of Medicine, Cairo University

Most CT-vel világították át, hogy kiderüljön, mit rejt a szarkofágja. Kiderült, hogy szandál volt rajta, és páfránnyal terítették be díszesen, ami az egyiptomi hiedelemeket tükrözi és betekintést enged a ptolemaioszi időszak mumifikációs eljárásaiba. A múmiát két koporsóba fektették annak idején: a külső egy görög feliratos, míg a belső egy fa szarkofág volt. A múmiára egy aranyozott álarcot raktak, a szandál pedig azt a célt szolgálhatta, hogy a fiú „kisétálhasson” a koporsóból.

A múmia arca
Sahar N. Saleem / Kasr Al Ainy Faculty of Medicine, Cairo University

A múmia testén összesen 49 darab, különféle aranyból készült amulett volt. Ezek több egyiptomi hiedelmet is tükröznek, például a szájában lévő azt a célt szolgálta, hogy az elhunyt fiú a túlvilágon majd beszélni tudjon, míg a hímtagja melletti a balzsamozó bemetszésétől „védte” az illetőt.

Amulettek
Sahar N. Saleem / Kasr Al Ainy Faculty of Medicine, Cairo University

Az ókori egyiptomiak úgy hitték, a halál után a szellemünk egy, a miénkhez hasonló világot keres, ahová azonban a belépés nem garantált: elsőként egy alvilágon keresztüli utazásra volt szükség, ezt követően következett csak egy végső ítélet. Ezen okból a balzsamozók és a rokonok mindent megtettek, hogy szerettük elérje a végső boldogságot.

A szíven kívül bemetszéses módszerrel mindent eltávolítottak a testből, az agyat pedig az orrán keresztül vették ki, hogy gyantával pótolják.

A kutatók a CT-felvételek segítségével megállapították azt is, hogy a fiú 128 centiméter magasságú volt, és nem metélték körül. Minden valószínűség szerint természetes halált halt, a csontok és a fogak alapján a kutatók szerint 14–15 évesen – írja a SciTech Daily.

Sahar N. Saleem / Kasr Al Ainy Faculty of Medicine, Cairo University

A múmiát – melyet „Aranyfiúnak” (Golden Boy) neveztek el – az Egyiptomi Múzeum fő kiállítótermébe helyezik a vezetőség döntése nyomán, így ott lehet majd megtekinteni, a CT-felvételekkel együtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!