szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A példátlan lépés mögött a Nyugat és Kína közötti elhidegülés következtében fellépő biztonsági aggályok húzódnak meg.

Az Európai Bizottság dolgozóit csütörtök reggel utasították, hogy távolítsák el a munkahelyi eszközeikről a TikTokot, illetve az alkalmazást a saját tulajdonban álló készülékeikről is le kell törölniük abban az esetben, ha azokon a munkájukkal kapcsolatos applikációk is vannak – írja a Politico.

A nyugati kormányszervek egyre nagyobb fenyegetést látnak abban, hogy a kínai techcégek megosztják a kommunista párt hírszerző szerveivel az általuk gyűjtött hatalmas adatmennyiséget, ezek között szerepelnek igen értékes politikai és biztonsági információk is, melyek begyűjtése rendszerint a felhasználók tudta nélkül történik. Ugyanakkor a Bizottság dolgozói választhatják opcióként azt is, hogy a magánkészülékeikről a munkahelyi tartalmakat törlik és akkor megtarthatják a TikTokot. A törlés határideje március 15.

Ez az első alkalom, hogy az Európai Bizottságban megtiltják egy applikáció használatát, azt azonban a Bizottság nem árulta el, hogy milyen információk alapján döntöttek arról, hogy a TikTok kiberbiztonsági fenyegetést jelent. Hozzátették azonban, hogy a tiltás ideiglenes csupán és később felülvizsgálják majd.

Elsőre nem hangzik igazán problémásnak, hogy nem lehet közösségi médiaalkalmazást tartani a céges készülékeken, csakhogy a Bizottságban nincsenek ilyenek, hanem mindenki a saját, magánkészülékét használja, ami biztonsági szempontból a vezető tisztviselők szerint is borzalmas állapot.

Nagy valószínűséggel az unió többi intézménye, az Európai Tanács és az Európai Parlament is követni fogja a Bizottság példáját, bár ennek bevezetése, különösen a parlament esetében, jóval hosszabb időbe fog telni.

A TikTok szóvivője szerint csalódottak a döntés miatt és úgy gondolják, hogy a Bizottság állásfoglalása félreértésen alapul, fel is vették a kapcsolatot a Bizottsággal, hogy elmagyarázzák nekik, hogy miképpen gondoskodnak a 125 millió uniós felhasználó adatainak védelméről.

Már korábban is felmerültek gondok a TikTok háza táján, tavaly decemberben például az amerikai szenátus döntött úgy, hogy nem lehet letölteni az alkalmazást a kormányzati készülékekre. Nagy valószínűséggel az sem használt a közösségi médiaapplikáció jó hírének, amikor az amerikai döntés után néhány nappal kiderült, hogy a cég négy alkalmazottja brit és amerikai újságírók után kémkedett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Fizetős videók jöhetnek a TikTokra

Lehet, hogy hamarosan már közvetlenül szerezhetnek bevételt a videóikból a tiktokos tartalomgyártók, miután információk szerint azon dolgozik a platform, hogy lehetővé tegye egyes felvételek fizetőkapu mögé helyezését. Ami persze nézői oldalon azt jelenti: fizetni kell majd, hogy bizonyos videókat láthassunk.