szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egy dolog, hogy hatalmas kudarccal végződött a japán H3 űrrakéta felbocsátása, de most az a kérdés is felmerült: ha egyszer csak egy tesztről volt szó, mégis miért használták a valódi, hihetetlen értékű műholdat is közben?

Ahogy arról beszámoltunk, kudarccal végződött hétfőn Japánban az ország űrpolitikája zászlóshajójának gondolt H3 űrrakéta startja: egy technikai probléma miatt röviddel az indítás után a rakéta megsemmisítette önmagát. A vizsgálatok már folynak, hogy kiderítsék a probléma eredetét, de most már azt is pedzegetik japán tudósok, egyáltalán miért tettek egy ilyen drága eszközt egy korábban sosem tesztelt rakétára – írja a Gizmodo.

A 2013 óta fejlesztett rakéta első felbocsátási kísérlete február 17-én egy elektronikai probléma miatt meghiúsult. Egy ilyen „szűzrepülés” során még nem szoktak valódi rakománnyal dolgozni az előre nem látható eredmény miatt, a japán űrügynökség, a JAXA azonban ezúttal nem így járt el, és már hétfőn hozzácsatolta a rakétához azt a rendkívül nagy felbontást és látószöget biztosító ALOS-3 műholdat, amelyet a tervek szerint a Föld megfigyelésére, felvételek készítésére, a földrajzi adatok frissítésére és a természeti katasztrófák előrejelzésére használtak volna.

A kudarc révén megsemmisült, háromtonnás műhold értéke 2020-as fejlesztésekor is több volt, mint 200 millió dollár, ez mai árakon számolva már 265 millió dollár, azaz csaknem százmilliárd forint.

Korábban a JAXA is csak kitöltő súlyokat használt valós rakomány helyett; egyes források szerint a mostani rizikóvállalás oka az volt, hogy az űrügynökség már így is hatalmas késésben volt a program ütemtervéhez képest.

A kudarc nemcsak anyagilag kellemetlen, de azért is, mert Japán úgy tervezte, hogy a H3 lesz az űrprogramjuk zászlóshajója, amelyből évi kettőt is fellőnek majd a következő 20 évben, mind az állami, mind a privát szektor megrendelésére. Ehhez képest a jelenlegi kudarc után vélhetően akár éveknek kell még eltelnie, mire egyáltalán az elsőt sikeresen fel tudják majd lőni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!