Az empátia az a képesség, hogy bele tudjuk élni magunkat mások helyzetébe. A kognitív empátia ennél szűkebb, elsősorban a másik személy érzéseire, gondolataira vonatkozik. Általános megfigyelés, hogy a nők jobban észreveszik, ha valaki megsértődik, rosszkedvű vagy ideges, és ezt a tényt most egy nagyszabású kutatás is alátámasztotta – írja a ZME Science.
Az úgynevezett
Reading the Mind in the Eyes (a gondolatok olvasása a szemekből) tesztet korábban is széles körben alkalmazták annak mérésére, hogy valaki hogyan ismeri fel mások gondolatait és érzéseit. E teszt végrehajtása során arra kérik a résztvevőket, hogy válasszák ki, melyik szó írja le a legjobban, hogy mit gondolhat vagy mit érezhet egy fényképen látható személy.
Azt már korábbi vizsgálatok is mutatták, hogy a nők rendre jobban teljesítettek ebben a tesztben, mint a férfiak, azonban ezekbe csak kevés vizsgálati alanyt vontak be. A mostani kutatás viszont jóval kiterjedtebb volt ezeknél. Egy multidiszciplináris kutatócsoport ugyanis egyesítette az online platformokról származó mintákat, s így összességében több mint 300 ezer személy adatait elemezhették 57 országból, azaz az egész világra kiterjedően.
„Csak nagyon nagy adathalmazok esetén mondhatjuk biztosra, hogy a nők valóban empatikusabbak, mint az erősebbik nem képviselői – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője. Valójában egyetlen olyan országot sem találtak, ahol a férfiak jobban teljesítettek volna a tesztben.
A nemek közötti, empátiában mutatott különbségek jobb megértése segítheti a kutatókat annak kiderítésében, hogy miért érintik bizonyos mentális egészségügyi problémák jobban a férfiakat, mint. A mostani, az Egyesült Államok tudományos akadémiájának PNAS című folyóiratában megjelent tanulmány eredményei abban is segíthetnek a szakembereknek, hogy jobban megértésék és támogassák azokat az embereket, akik nehezen értelmezik az arckifejezéseket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.